Skocz do zawartości

Aktualności 2016

Aktualności

Strażacy ochotnicy z Lichenia Mistrzami Polski w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

Ochotnicza Straż Pożarna w Licheniu Starym obroniła tytuł Mistrza Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym 2016. Załogi rywalizowały na Jeziorze Licheńskim w dniach 16-18 września 2016 r. W zawodach uczestniczyły 44 zespoły, w tym 5 kobiecych.
 
Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym zakończyły się sukcesem dla załóg OSP z powiatu konińskiego. Mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, po raz piąty z rzędu, została reprezentacja OSP Licheń Stary I. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi OSP Wilczyn oraz OSP Licheń Stary II. Najlepsze w rywalizacji kobiecej okazały się panie z OSP Licheń Stary. Konkurencję specjalną Water Fighters wygrali strażacy ratownicy z OSP Kuligów (woj. mazowieckie). W zawodach uczestniczyło 168 strażaków ratowników z całej Polski reprezentujących 44 załogi, w tym 5 załóg kobiecych.
 
W trzydniowej rywalizacji uczestniczyły załogi reprezentujące OSP, które specjalizują się w ratownictwie wodnym i powodziowym, i dysponują własnym sprzętem pływającym. Każda edycja Mistrzostw jest doskonałą okazją dla strażaków-ratowników do sprawdzenia przygotowania merytorycznego i kondycji fizycznej w ostrej rywalizacji, w której liczy się czas, precyzja wykonywania poszczególnych czynności, stopień wyszkolenia i praca zespołowa. Jest to także forma intensywnego, twardego treningu połączona z możliwością wymiany doświadczeń z kolegami i koleżankami z innych załóg z całej Polski.

Współzawodnictwo przebiegało w 7 konkurencjach podstawowych tj.: budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Tradycyjnie, rozegrano również konkurencję specjalną Water Fighters, której reguły przygotowuje Partner Strategiczny Mistrzostw. Wszystkie konkurencje są skonstruowane według dokładnie określonych zasad, by ich przebieg i wykonanie odzwierciedlały rzeczywiste warunki w jakich strażacy-ratownicy prowadzą akcje ratownicze.

Jak informuje Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary i sternik załogi Licheń Stary I – Mistrza Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej – „Zdobycie złotego medalu po raz szósty w historii Mistrzostw i obrona tytułu Mistrza Polski po raz piąty z rzędu to dla nas wszystkich ogromna satysfakcja. Tym większa, że w tym roku na podium Klasyfikacji Generalnej stanęły dwie załogi Lichenia Starego, a jednocześnie pełniliśmy odpowiedzialną rolę gospodarza Mistrzostw. Załogi z roku na rok reprezentują coraz lepszy poziom przygotowania. Także poziom Mistrzostw jest coraz bardziej zawyżany, przez co zdobycie tego najważniejszego tytułu jest coraz trudniejsze. Dowodem jest punktacja – ubiegłoroczne wyniki Mistrza Polski dziś zapewniłyby zaledwie piąte miejsce. Jednocześnie jest to potwierdzenie, że ochotnicze straże pożarne stale doskonalą swoje umiejętności, by sprawnie i skutecznie przeprowadzać akcje ratownicze”.

Mistrzowie Polski – OSP Licheń Stary I – stali się właścicielami ratowniczej łodzi hybrydowej FALCON 450/SPORT z silnikiem Honda BF30, z wyposażeniem dodatkowym oraz przyczepą podłodziową. Wicemistrzowie Polski – OSP Wilczyn za zajęcie II miejsca, a OSP Licheń Stary II za zajęcie trzecie miejsca otrzymali najnowocześniejsze zestawy środków ochrony osobistej strażaka oraz lekkie hełmy strażackie Tytan i hełmy bojowe Vulcan”.

Organizatorami imprezy byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Straż Pożarna, Powiat Koniński, Gmina Ślesin Ochotnicza Straż Pożarna Licheń Stary. Partnerem strategicznym jest Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda i Honda Marine w Polsce
 
Patronat honorowy objeli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Błaszczak, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof  Jurgiel, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Waldemar Pawlak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Leszek Suski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Robert Kwiatkowski.
Parada wozów strażackich z łodziami ulicami Lichenia Starego
Budowa wału przeciwpowodziowego
Rzuty ratownicze kołem
Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej
Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej
Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej
Wyścig łodzi wiosłowych
Wyścig łodzi wiosłowych
Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową
Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową
Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej
Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej
Slalom łodzi motorowodnych
Slalom łodzi motorowodnych
Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej – Mistrzowie Polski OSP Licheń Stary I, Wicemistrzowie Polski – OS
Konkurencję specjalną Water Fighters wygrali strażacy ratownicy z OSP Kuligów (woj. mazowieckie)
Najlepsa załoga kobieca – OSP Licheń Stary
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting