Aktualności 2016

Rolnicy z powiatu uhonorowani w konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

Rolnicy z powiatu uhonorowani w konkursie Państwo Małgorzata i Tomasz Kwieciński z Liśca Wielkiego (gm. Stare Miasto) zajęli zaszczytne trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Wyróżnienie otrzymało gospodarstwo Grzegorza Jaworskiego z Ranna (gm Kramsk).

Laureatów tegorocznego konkursu wyłoniono i uhonorowano podczas Targów Rolniczych w Kościelcu 26 czerwca 2016 r. Zostali nimi Państwo: Mariola i Jan Lazarkowie z Pospólna (gm. Strzałkowo), Danuta i Zbigniew Woliccy z Józefowa (gm. Babiak) oraz Małgorzata i Tomasz Kwieciński z Liśca Wielkiego (gm. Stare Miasto). Wyróżnienie trafiło do Grzegorza Jaworskiego z Ranna (gm Kramsk).
Rolnicy z powiatu konińskiego Państwo Małgorzata i Tomasz Kwiecińscy z Liśca Wielkiego prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 27 ha o mieszanym profilu produkcji, zajmują się hodowlą bydła mlecznego, opasów i trzody chlewnej oraz produkcją roślinną na potrzeby paszowe gospodarstwa. Główne uprawy to: kukurydza, owies, pszenżyto. Natomiast głównym kierunkiem produkcji gospodarstwa rolnego o powierzchni 32 ha Grzegorza Jaworskiego z Ranna jest hodowla bydła mlecznego (ok.120 szt.).

Ideą konkursu, jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Regionalna Komisja Konkursowa składająca się z przedstawicieli: Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie, konińskiego Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Zespół Doradczy w Koninie i Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu wizytowała 8 gospodarstw z gmin: Stare Miasto, Kramsk, Kazimierz Biskupi, Strzałkowo, Babiak, Przykona i Turek, zgłoszonych do konkursu. Oceniała: porządek w obrębie podwórzy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń w osłony, podpory i inne zabezpieczenia ,stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych, stan instalacji elektrycznych, warunki obsługi i bytowania zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej oraz dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, itp. Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym.

Fundatorami nagród dla laureatów oraz wszystkich uczestników konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Starostwo Powiatowe w Koninie, Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Firma GRENE z Modły Królewskiej.

Organizatorami byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS i Państwowa Inspekcja Pracy.