Aktualności 2016

Rolnicy z powiatu konińskiego najlepszymi gospodarzami w Wielkopolsce

Dziesięć statuetek "Siewcy" przyznano najlepszym wielkopolskim rolnikom. Uroczysta gala podsumowująca XV edycję konkursu "Wielkopolski Rolnik Roku" odbyła się 13 marca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do tytułu „Wielkopolski Rolnik Roku” pretendowało 20 gospodarzy z regionu. W gronie nominowanych znaleźli się również Katarzyna i Marek Michalakowie z miejscowości Kolonia Golina w gminie Golina oraz Agnieszka i Hubert Michalscy z Mostków w gminie Sompolno.
Na nominacjach się jednak nie skończyło. Obydwa gospodarstwa z powiatu konińskiego zakończyły swój udział w konkursie zdobywając jego najcenniejsze trofea: prestiżowy tytuł, pamiątkową statuetkę i nagrodę finansową.

Gospodarstwa laureatów z naszego powiatu wyróżniają się nowoczesnością stosowanych technologii, dobrą organizacją pracy, dbałością o środowisko naturalne i wysoką estetyką.
Katarzyna i Marek Michalakowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 90 ha specjalizujące się w produkcji mleka. Aktualna wielkość hodowli to 100 sztuk bydła, w tym 50 krów dojnych o średniej wydajności (od jednej krowy) 8.500 litrów mleka rocznie.  Jakość produkowanego mleka w 100% odpowiada klasie ekstra. Rolnicy zajmują się również uprawą kukurydzy (25 ha), pszenżyta (10 ha), żyta (10ha), jęczmienia jarego (5 ha), a na 40 ha posiadają użytki zielone. W ubiegłym roku, państwo Michalakowie zajęli I miejsce w województwie wielkopolskim w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Agnieszka i Hubert Michalscy prowadzą 21-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję sadowniczą prowadzoną metodą integrowaną. Owoce z sadów państwa Michalskich charakteryzuje najwyższa jakość, wysokie walory smakowe oraz brak szkodliwych pozostałości pestycydów i nawozów.  Największą powierzchnię (19 hektarów) zajmuje sad jabłoniowy, z którego rolnicy osiągają roczny plon na poziomie 40 ton z ha. Natomiast roczny plon z 1 hektara gruszy wynosi ok. 15 ton owoców. Państwo Michalscy są też laureatami konkursu Powiatowy Rolnik Roku 2014.

Podczas uroczystej gali w Poznaniu naszym nagrodzonym rolnikom towarzyszyła delegacja z powiatu konińskiego na czele ze starostą Stanisławem Bielikiem, wiceprzewodniczącym rady Wiesławem Bednarkiem oraz Bożeną Frankowską – głównym specjalistą Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.