Aktualności 2016

Powiat Koniński z certyfikatem "Samorządowy Lider Edukacji"

Certyfikat odebrali wicestarosta koniński – Władysław Kocaj oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Jan BartczakCertyfikat, potwierdzający pozytywny wynik akredytacji badającej jakość polityki edukacyjnej z rąk prof. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczącego Komisji Certyfikacyjnej Programu oraz Grażyny Kaczmarczyk, Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odebrali wicestarosta koniński – Władysław Kocaj oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – Jan Bartczak. Uroczysta Gala 6. Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji” odbyła się 12 października 2016 r. w Pałacu Wilanów w Warszawie.

Powiat koniński został uhonorowany certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji” przyznawanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC.

Dążąc do podnoszenia wartości merytorycznej edukacji oraz jej użyteczności w polityce oświatowej, władze Powiatu Konińskiego w okresie ostatnich 12 miesięcy, podjęły wiele nowych dotychczas nie stosowanych działań sprzyjających jej rozwojowi. Przyjęto do realizacji „Powiatowy Programy Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Koniński” oraz zrealizowano projekt unijny „Kompleksowy system doskonalenia nauczycieli i wspomagania szkół w powiecie konińskim”. Projekt objął 40 placówek, tj. 3 przedszkola, 25 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 2 szkoły ponadgimnazjalne, dając wsparcie w procesie edukacyjnym 600 nauczycielom. Powiatowy Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych to przede wszystkim wsparcie finansowe poprzez refundację 50 procent kosztów związanych z zakupem biletów miesięcznych oraz pobytu w internacie. Dofinansowanie otrzymują uczniowie dojeżdżający do szkół prowadzonych przez Powiat Koniński – informuje Jan Bartczak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Realizowane w powiecie systemowe inicjatywy mają też charakter motywacyjny. Są to stypendia starosty konińskiego, a także jednorazowe nagrody pieniężne, które wypłacane są  uczniom osiągającym sukcesy w nauce. Sukcesem jest uruchomienie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, logopedycznej i doradztwa zawodowego – dodaje Władysław Kocaj, wicestarosta koniński.

Program „Samorządowy Lider Edukacji” rozpoczął się w 2011 roku. W projekcie Komisja Ekspertów reprezentujących środowiska akademickie, powołana przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC z Sosnowca oceniała samorząd pod kątem jakości prowadzonej przez niego lokalnej polityki edukacyjnej. Komisja pracowała pod przewodnictwem prof. dr. hab. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Uroczystość wręczenia certyfikatów „Samorządowy Lider Edukacji” uświetnił koncert Filipa Siejki – muzyka, multiinstrumentalisty, kompozytora i aranżera, autora przebojów wielu artystów: m.in. Patrycji Markowskiej, Natalii Kukulskiej, Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Mieczysława Szcześniaka, Katarzyny Skrzyneckiej, Łukasza Zagrobelnego, Kuby Molendy.

W Gali wzięło udział blisko 150 samorządowców z całej Polski.
Powiat Koniński z certyfikatem