Aktualności 2016

"Palący temat – niska emisja" – Światowy Dzień Ziemi

„Palący temat – niska emisja”, to hasło Światowego Dnia Ziemi, wokół którego koncentrowały się tegoroczne powiatowe obchody w Żychlinie. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów.

Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Święto Ziemi 2016 upłynęło na całym świecie na propagowaniu wiedzy związanej z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Powiatowe obchody przygotowane zostały przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych i odbyły się 22 kwietnia 2016 r.w Żychlinie. Ich program obejmował zagadnienia służące przybliżeniu problemu jakości powietrza w Polsce, a także uświadomieniu, jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz jakie działania należy podjąć, aby nastąpiła pozytywna zmiana. W tym celu, uczniowie Zespołu Szkół w Żychlinie zaprosili swoich kolegów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w czterech konkursach tematycznych. Ponad 400 uczniów (z Goliny, Kleczewa, Konina, Kramska, Liśca Wielkiego, Rychwała, Rzgowa, Starego Miasta, Wysokiego i Żychlina) podjęło ekologiczne wyzwanie i zaangażowało się w przygotowanie prezentacji multimedialnych poświęconych spalarniom odpadów w Polsce i na świecie, makiet nt. „Miejsce, w którym mogę oddychać czystym powietrzem”, czy albumów prezentujących ekologiczne środki transportu. Nie zabrakło też wspaniałych prac plastycznych obrazujących temat „Skażone powietrze a zdrowie człowieka”.

Po raz szósty rozstrzygnięty został także konkurs dla nauczycieli, opiekunów kółek biologicznych oraz animatorów edukacji ekologicznej na najlepszy scenariusz zajęć poświęconych sposobom ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie.

Gościem specjalnym powiatowego Święta Ziemi był Andrzej Drewniak z Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Pełnomocnik Unii Europejskiej ds. budowy Spalarni oraz ds. Realizacji Projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” wygłosił wykład na temat: „Emisja niska i wysoka gazów do atmosfery”. Uczestnicy obchodów obejrzeli także program artystyczny złożony z piosenek i wierszy o tematyce ekologicznej oraz urządzenia energetyki odnawialnej, którymi dysponuje szkoła.

Powiatowe obchody Dnia Ziemi odbyły się po raz jedenasty. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawowali Wielkopolski Kurator Oświaty i Starosta Koniński.
Prace konkursowe