Aktualności 2016

Na wsi? Turystyka naturalnie!

Uczestnicy projektu Na wsi? Turystyka naturalnie!16 uczestników biorących udział w projekcie szkoleniowo-doradczym „Na wsi? Turystyka naturalnie!”, realizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina” w Koninie, odwiedziło 3 dobrze prosperujące gospodarstwa agroturystyczne w powiecie konińskim oraz odbyło 8-godzinne szkolenie teoretyczne.

Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” w Koninie, dzięki środkom pozyskanym z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na realizację projektu szkoleniowo-doradczego „Na wsi? Turystyka naturalnie!”, aktywuje mieszkańców powiatu konińskiego i zachęca do czerpania wzorców od liderów działających w branży turystycznej.

Szkolenie, które odbyło się w dniach 22-23 września, obejmowało zarówno panel teoretyczny, jak i terenowe zajęcia praktyczne. W pierwszym dniu szkolenia zrealizowano ośmiogodzinny panel teoretyczny, który poprowadziła Krystyna Święcicka, prezes Poznańskiego Towarzystwa Agroturystycznego, a jednocześnie zarządca i właścicielka Pałacyku Baborówko. Omówione zostały między innymi aspekty prawne prowadzenia działalności, sposoby pozyskiwania środków finansowych, a także kwestie skutecznej reklamy i marketingu. Jednym z punktów szkolenia były innowacje w turystyce wiejskiej. Uczestnicy dowiedzieli się także jak wykreować turystyczny produkt lokalny.

Drugiego dnia szkolenia odbyły się zajęcia praktyczne, wyjazd studyjny do dobrze prosperujących gospodarstw o różnym profilu działalności. Warsztaty miały na celu ukazanie przewagi konkurencyjnej danego gospodarstwa, a także integrację uczestników projektu. – To doskonała okazja do poznania mechanizmów sprawnie funkcjonujących obiektów oraz szansa przeniesienia ich na grunt własnej działalności. Chcieliśmy pokazać różnorodność prowadzonych działalności w sektorze turystyki wiejskiej – przekonuje Marek Zawidzki Prezes Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”. Uczestnicy odwiedzili trzy miejsca: „Osada nad Gopłem” w Łuszczewie (gm. Skulsk), Gospodarstwo Agroturystycznej „Ania i Filip” (gm. Kramsk) oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Pradolina” w Szczepidle (gm. Krzymów). Wśród wymienionych znalazły się magiczne domki położone w sąsiedztwie jeziora, lasu i łąk, gospodarstwo agroturystyczne  przy funkcjonującym gospodarstwie z muzeum przyrodniczym, łączące turystykę z hodowlą zwierząt, a także gospodarstwo agroturystyczne o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym z hodowlą zwierząt oraz stadniną koni.

– To już kolejny projekt zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina”, którego celem jest zwiększenie aktywności mieszkańców wsi, podniesienie wiedzy i kompetencji osób prowadzących działalność w branży turystycznej oraz osób zatrudnionych w sektorze usług turystycznych w regionie, a także tych, którzy taką działalność dopiero zamierzają rozpocząć – mówi Marika Leśniewicz, p.o. Kierownika biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”.

Pokłosiem projektu będzie folder prezentujący ofertę turystyczną gmin: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Skulsk, Sompolno, Ślesin, Wierzbinek oraz Wilczyn. Właścicieli obiektów, położonych w tych gminach, LOT „Marina” zachęca do promowania gospodarstw w przygotowywanej publikacji. Materiał informacyjny należy dostarczyć, do połowy października, do biura Organizacji (ul. Dworcowa 2 w Koninie ). Publikacja dostępna będzie w Centrum Informacji Turystycznej w Koninie jeszcze w tym roku.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja pn. „Na wsi? Turystyka naturalnie!” mająca na celu aktywizację mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw  w zakresie rozwoju działalności turystycznej oraz promocji dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i tradycji na obszarze wiejskim współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zajęcia z Krystyna Święcicka, prezes Poznańskiego Towarzystwa Agroturystycznego
Wizyta w