Aktualności 2016

Inauguracja sezonu wodnego w Ślesinie

Dźwiękiem mosiężnego dzwonu żeglarskiego zainaugurowano w sobotę w Ślesinie kolejny sezon na Wielkiej Pętli Wielkopolski. Wydarzenie przy wsparciu partnerów samorządowych przygotowała Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA.

Na sobotnie popołudnie Ślesin i wodniacy, którzy właśnie w tej gminie spędzają najwięcej czasu szkoląc młodych adeptów sztuki, czekali kilka miesięcy. Po zimie i zakończonym regatami barbórkowymi sezonie, łódki wyciągnięto na brzeg, by wraz z pierwszymi ciepłymi dniami wiosny znów można było zwodować je na najpiękniejszym i najbardziej urozmaiconym odcinku prawie 700-kilometrowej Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Inauguracja pokazała, że może nie cała brać żeglarska jest już gotowa na pływanie, ale kilkanaście załóg postanowiło spróbować swoich sił na wodach Jeziora Ślesińskiego. I było to zadanie ambitne, bo wiatr tego dnia potrafił zaskoczyć także wprawionych żeglarzy. To właśnie oni jeszcze przed południem zaczęli swoje regaty, by o 13.00 na brzegu usłyszeć brzmiący ze sceny dźwięk dzwonu inaugurującego sezon wodny na Wielkiej Pętli. Rozpoczęcia, w towarzystwie władz samorządowych powiatu, miasta Konina i gminy Ślesin dokonał Tomasz Wiktor – dyrektor departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Obserwowali to również kajakarze, którzy nie zawiedli i pomimo sinego, przeciwnego wiatru dopłynęli  z przystani w Gosławicach.

Wodniacka impreza odbywała się zarówno na wspomnianym już Jeziorze Ślesińskim, jak i na lądzie. To tutaj na scenie zabrzmiała premierowo Szanta o Wielkiej Pętli Wielkopolski, tu wręczano nagrody dla pań z kół gospodyń wiejskich, które - jak zwykle wyśmienicie - przygotowały tym razem rybne potrawy. O ich smaku najlepiej świadczył moment poczęstunku. Trwał kilka minut, mimo iż potrawy przyrządziło aż 7 kół gospodyń zużywając kilkanaście kilogramów różnych ryb przekazanych przez sponsorów – konińskie gospodarstwa rybackie: ACIPOL i GOSŁAWICE.
Jury, któremu przewodniczył szef kuchni Yesiotr w Hotelu ATUT z Lichenia Starego - Tomasz Bobrowski - zdecydowało przyznać nagrody wszystkim kołom. Wśród nich wyróżniło jednak cztery, których rybne dania zrobiły na Jury największe wrażenie smakowe. Były to kotlety z dorsza przygotowane przez KGW w Marianowie, śledź w cieście - KGW w Licheniu Starym, karp w galarecie ze szpinakiem - KGW w Kijowcu i pstrąg - KGW w Wąsoszach.

Na odwiedzających Ślesin czekały również stoiska o tematyce kajakowej i nurkowej, produkty oferowane przez producentów lokalnych – firmy KUPIEC i AQUAKON. A Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna promował walory turystyczne regionu konińskiego i województwa wielkopolskiego.
Pod hasłem bezpieczeństwa nad wodą, oprócz stoiska przedstawicieli służb medycznych i policji, zorganizowano pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu strażaków OSP w Licheniu Starym - mistrzów Polski w ratownictwie wodnym.

Swoje atrakcje miały też dzieci, które budowały zamki z piasku, szukały ukrytego skarbu i z pomocą rodziców ścigały się na lądzie łodziami na kółkach. Było też puszczanie mega baniek mydlanych i zawsze ciesząca się popularnością fotobudka z żeglarskimi przebraniami.

Dorośli ze swoimi pociechami chętnie korzystali też z rejsów statkami, jachtami i barkami, które tego dnia pływały za darmo. Zarówno Dziwożona, jak i katamaran Pociejewo 1 nie narzekały na brak chętnych. Wodniacką imprezę zakończyło wręczenie pucharów dla żeglarzy, które dokonało się  w obecności wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej. Po niej scenę zajęli już muzycy, a dokładnie zespół Folk Street.

Wielka Pętla Wielkopolski to prawie 700-kilometrowa droga wodna, którą tworzą rzeki Warta i Noteć, Kanał Notecki, Jezioro Gopło oraz Kanał Ślesiński wraz z pięknymi polodowcowymi jeziorami leżącymi w jego ciągu. Od kilku lat Wielka Pętla jest markowym produktem turystycznym Wielkopolski.
Inauguracja sezonu wodnego w Ślesinie