VI Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich

Msza święta w bazylice licheńskiej zakończyła w niedzielę (11 września 2016 r.) dwudniowy VI Ogólnopolski Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu. Współorganizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Koninie.

Tradycyjnie zjazd kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich miał charakter dwudniowy. W sobotę (10 września), panie wzięły udział w Jarmarku Kulturowym na skwerze nad Jeziorem Licheńskim. W trakcie popołudniowego spotkania można było skosztować specjałów kulinarnych przygotowanych przez poszczególne koła: ciast, mięs czy nalewek. Z racji przypadającej w tym roku 150. rocznicy istnienia Kół Gospodyń Wiejskich została także przygotowana okolicznościowa wystawa historyczna, którą można było oglądać w hali sportowej licheńskiej szkoły podstawowej.

Na scenie wystąpiły ludowe zespoły folklorystyczne w ramach Przeglądu Zespołów Artystycznych z terenów wiejskich (23 grupy muzyczne). Poza tym odbył się konkurs twórczości artystycznej, konkurs kulinarny (zgłoszono 80 potraw) oraz pokaz kolekcji strojów inspirowanych folklorem. Powiat Koniński, który był współorganizatorem wydarzenia reprezentował w Licheniu Stanisław Bielik, starosta koniński, który podczas wydarzenia nagrodził uczestników konkursu na najlepsze potrawy z ziemniaka. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Koninie promowali powiat rozdając uczestnikom kalendarze, foldery, ulotki i mapy turystyczne. Finałem pierwszego, niezwykle gorącego dnia, był występ Eleni.

Drugiego dnia Zjazdu, w niedzielę (11 września) przy dźwiękach orkiestr dętych, gospodynie przeszły w paradnym korowodzie do Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej, gdzie o godz. 12.00 odbyła si uroczysta Msza sw. modlono się w intencji ludzi polskiej wsi. Eucharystii przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium

VI Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz prezydent Andrzej Duda z małżonką.