Strażacy ochotnicy z Lichenia Mistrzami Polski w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym

Ochotnicza Straż Pożarna w Licheniu Starym obroniła tytuł Mistrza Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym 2016. Załogi rywalizowały na Jeziorze Licheńskim w dniach 16-18 września 2016 r. W zawodach uczestniczyły 44 zespoły, w tym 5 kobiecych.

Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym zakończyły się sukcesem dla załóg OSP z powiatu konińskiego. Mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, po raz piąty z rzędu, została reprezentacja OSP Licheń Stary I. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi OSP Wilczyn oraz OSP Licheń Stary II. Najlepsze w rywalizacji kobiecej okazały się panie z OSP Licheń Stary. Konkurencję specjalną Water Fighters wygrali strażacy ratownicy z OSP Kuligów (woj. mazowieckie). W zawodach uczestniczyło 168 strażaków ratowników z całej Polski reprezentujących 44 załogi, w tym 5 załóg kobiecych.

W trzydniowej rywalizacji uczestniczyły załogi reprezentujące OSP, które specjalizują się w ratownictwie wodnym i powodziowym, i dysponują własnym sprzętem pływającym. Każda edycja Mistrzostw jest doskonałą okazją dla strażaków-ratowników do sprawdzenia przygotowania merytorycznego i kondycji fizycznej w ostrej rywalizacji, w której liczy się czas, precyzja wykonywania poszczególnych czynności, stopień wyszkolenia i praca zespołowa. Jest to także forma intensywnego, twardego treningu połączona z możliwością wymiany doświadczeń z kolegami i koleżankami z innych załóg z całej Polski.

Współzawodnictwo przebiegało w 7 konkurencjach podstawowych tj.: budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Tradycyjnie, rozegrano również konkurencję specjalną Water Fighters, której reguły przygotowuje Partner Strategiczny Mistrzostw. Wszystkie konkurencje są skonstruowane według dokładnie określonych zasad, by ich przebieg i wykonanie odzwierciedlały rzeczywiste warunki w jakich strażacy-ratownicy prowadzą akcje ratownicze.

Jak informuje Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary i sternik załogi Licheń Stary I – Mistrza Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej – „Zdobycie złotego medalu po raz szósty w historii Mistrzostw i obrona tytułu Mistrza Polski po raz piąty z rzędu to dla nas wszystkich ogromna satysfakcja. Tym większa, że w tym roku na podium Klasyfikacji Generalnej stanęły dwie załogi Lichenia Starego, a jednocześnie pełniliśmy odpowiedzialną rolę gospodarza Mistrzostw. Załogi z roku na rok reprezentują coraz lepszy poziom przygotowania. Także poziom Mistrzostw jest coraz bardziej zawyżany, przez co zdobycie tego najważniejszego tytułu jest coraz trudniejsze. Dowodem jest punktacja – ubiegłoroczne wyniki Mistrza Polski dziś zapewniłyby zaledwie piąte miejsce. Jednocześnie jest to potwierdzenie, że ochotnicze straże pożarne stale doskonalą swoje umiejętności, by sprawnie i skutecznie przeprowadzać akcje ratownicze”.

Mistrzowie Polski – OSP Licheń Stary I – stali się właścicielami ratowniczej łodzi hybrydowej FALCON 450/SPORT z silnikiem Honda BF30, z wyposażeniem dodatkowym oraz przyczepą podłodziową. Wicemistrzowie Polski – OSP Wilczyn za zajęcie II miejsca, a OSP Licheń Stary II za zajęcie trzecie miejsca otrzymali najnowocześniejsze zestawy środków ochrony osobistej strażaka oraz lekkie hełmy strażackie Tytan i hełmy bojowe Vulcan”.

Organizatorami imprezy byli: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Straż Pożarna, Powiat Koniński, Gmina Ślesin Ochotnicza Straż Pożarna Licheń Stary. Partnerem strategicznym jest Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda i Honda Marine w Polsce

Patronat honorowy objeli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Błaszczak, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof  Jurgiel, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Waldemar Pawlak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Leszek Suski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Robert Kwiatkowski.
Parada wozów strażackich z łodziami ulicami Lichenia Starego
Budowa wału przeciwpowodziowego
Rzuty ratownicze kołem
Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej