Rolnicy powiatu konińskiego uczcili święto plonów

Pomimo niesprzyjającej pogody tradycji dożynkowej stało się zadość. W tym roku uczestników powiatowego rolniczego święta gościła 21 sierpnia gmina Kazimierz Biskupi.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną sprawowaną w intencji rolników powiatu konińskiego, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe.
Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił występ Orkiestry Dętej z Kazimierz Biskupiego, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na stadion, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe.
Mimo deszczowej aury barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, liczna grupa mieszkańców, a także samorządowcy z Ziemi Konińskiej.

Uroczystego otwarcia powiatowego święta plonów Anno Domini 2016 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Kazimierz Biskupi  Jan Sikorski i ksiądz Krzysztof Gąsiorowski proboszcz parafii pw. św. Marcina z Tours. Z dożynkowej sceny padły słowa podziękowania dla mieszkańców wsi za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów oraz dla opatrzności za owoce ziemi. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże”.

Po podziękowaniach i życzeniach nadszedł czas na pierwsze wyróżnienia indywidualne. W dowód uznania dla osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, wieloletnią rzetelną pracę oraz postawę społeczną i aktywność na obszarach wiejskich ministerialnym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano sześć osób: Jacka Grabarczyka, Mirosława Grobelnego, Leszka Knapkiewicza, Alfreda Kuźnika, Bartosza Michalskiego i Zofię Stempin.

Kolejne odznaki - tytułu honorowego „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” powędrowały do Mieczysława Andrzejewskiego, Elżbiety Bryl i Grzegorza Grobelskiego. Część tą zakończyło przemówienie okolicznościowe Janusza Stankiewicza – przewodniczącego Rady Powiatu Konińskiego, po którym rozpoczął się obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Wielkopolanie”. Starostowie dożynek: Aldona Kościelska i Tadeusz Węgrzeniejewski wraz z asystentami wręczyli gospodarzom dożynek dorodne bochny chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Jak co roku, najbardziej oczekiwanym punktem dożynek było ogłoszenie wyników konkursu „Powiatowy Rolnik Roku. Po odbiór aktów nominacji, przewodniczący kapituły konkursu, a zarazem członek zarządu powiatu – Zenon Paszek zaprosił na scenę dziesięć gospodarstw: państwa Moniki i Piotra Czajczyńskich (Łagiewniki, gm. Grodziec), państwa Ewy i Ryszarda Grochocińskich (Kolebki, gm. Ślesin), państwa Bożeny i Mirosława Kaczmarków (Komorowo, gm. Kazimierz Biskupi), państwa Anety i Rafała Karmowskich (Czyżew, gm. Rychwał),  pana Tomasza Przybyłowicza (Modła Kolonia, gm. Stare Miasto), państwa Anny i Krzysztofa Ruszczyńskich (Sycewo, gm. Sompolno), państwa Wioletty i Witolda Słowińskich (Morzyczyn, gm. Wierzbinek), państwa Marty i Adama Strzelczyków (Przyjma, gm. Golina), państwa Anny i Tomasza Szczepankiewiczów (Myślibórz, gm. Golina), państwa Moniki i Tomasza Urbaniaków (Rozalin, gm. Rychwał).
Uwzględniając specyfikę poszczególnych gospodarstw, rodzaj produkcji, siłę konkurencyjności oraz oddziaływanie na środowisko, kapituła uznała, że najlepszymi gospodarstwami spośród nominowanych są gospodarstwa państwa: Moniki i Piotra Czajczyńskich, Anny i Krzysztofa Ruszczyńskich, Wioletty i Witolda Słowińskich, Marty i Adama Strzelczyków oraz Anny i Tomasza Szczepankiewiczów.
Zdobywcy tytułu „Powiatowy Rolnik Roku” uhonorowani zostali statuetkami „żniwiarza”. Wszyscy wyróżnieni w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez starostę konińskiego, wójtów i burmistrzów gmin oraz przedstawicieli instytucji otoczenia rolnictwa i lokalnego biznesu.

Na koniec tej części Dożynek, z okazji obchodzonych w tym roku jubileuszy – 120 lat istnienia izb rolniczych na ziemiach polskich oraz 20 lat od reaktywacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jolanta Nawrocka członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej wręczyła medale XX-lecia WIR osobom działającym na rzecz rolnictwa: Władysławowi Kocajowi i Wiesławowi Urbaniakowi.

Cześć artystyczna rozpoczęła się od rozstrzygnięcia konkursu „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2016”. W konkursie tym rywalizowało 12 delegacji wieńcowych. Najwyżej ocenione zostały wieńce wykonane przez: Sołectwo Stara Ruda z gminy Wierzbinek (miejsce I), Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gminie Ślesin (miejsce II) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku z gminy Rzgów (miejsce III). Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.
Następnie przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursu przeprowadzonego w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego”. Konkursowi towarzyszyły pokazy ratownictwa przygotowane przez strażaków z ochotniczej i państwowej straży pożarnej.

A później na scenie królował już tylko taniec i muzyka. Jako pierwszy wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który zaprezentował tradycyjne tańce i przyśpiewki. Międzynarodowy akcent zapewnił Kameralny Chór Lehtse z Estonii, który oprócz estońskiej muzyki chóralnej i ludowej, specjalnie na tą okazję przygotował po polsku utwór „Kołysanka” do muzyki Jana Maklakiewicza i słów K. I. Gałczyńskiego.
Kolejny występ pełen folkloru i energii to zespół „Tulibabki” z Tuliszkowa, który pod okiem Joanny Gogulskiej wykonał w niezwykle ciekawy sposób aranżacje znanych ludowych piosenek.
Na zakończenie prezentacji artystycznych wystąpił lokalny zespół „Big-band” z Kazimierza Biskupiego oraz Urszula Chojan z Zespołem Country Show Band.
Dożynki zakończyła zabawa z Dj-em do późnych godzin nocnych.
Dożynki Powiatowo - Gminno - Parafialne 2016