Rozmawiali o sposobach pozyskiwania środków na aktywizację kobiet z obszarów wiejskich

O możliwościach pozyskiwania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego na aktywizację kobiet zamieszkujących na ternach wiejskich dyskutowano 4 marca 2016 r. w Domu Pielgrzyma ARKA w Licheniu. Okazją była ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Komisję ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. Współorganizatorem wydarzenia był powiat koniński reprezentowany przez starostę, pana Stanisława Bielika.

W konferencji wzięło udział 35 osób działających na rzecz aktywizacji kobiet z obszarów wiejskich z województw: Wielkopolskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Łódzkiego, Lubelskiego, Śląskiego, Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o możliwościach pozyskania środków finansowych z dwóch unijnych programów (PROW i RPO). W trakcie spotkania wystąpiła m.in. pani Elżbieta Karnafel-Wyka, naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Społecznego i Aktywizacji Zawodowej w Departamencie Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która mówiła o założeniach projektów skierowanych do kobiet z obszarów wiejskich, które będą realizowane w tym oraz przyszłym roku.

Jak wyjaśniła organizująca spotkanie Jolanta Nawrocka, przewodnicząca Komisji ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Komisja przygotowała m.in. projekty nt. kultywowania polskiej tradycji oraz warsztatów związanych z przedsiębiorczością i polepszeniem wizerunku kobiet wiejskich. Jak dodała, są to główne cele Komisji podczas licheńskiej konferencji, które mają zostać wdrożone na szczeblu regionalnym i lokalnym.

W latach ubiegłych, z unijnego rozdania środków na lata 2007-2013, udało się zrealizować tematy związane m.in. z kultywowaniem tradycji bożonarodzeniowych, śniadań wielkanocnych czy lokalnych świąt tj. święto ziemniaka, dzięki którym następuje integracja społeczności lokalnych.

Konferencja została zorganizowana przez Komisję ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Ĺšródło: Biuro Prasowe Sanktuarium