Powiat koniński zakończył kwalifikację wojskową

Prawie 100 % stawiennictwem zakończyła się w środę 16 marca br. kwalifikacja wojskowa w powiecie konińskim.

Do stawiennictwa przed Powiatową Komisję Lekarską Nr 1 w Koninie w bieżącym roku wezwano 881 osób urodzonych w 1997 r., 20 mężczyzn z roczników starszych i 68 kobiet.

Komisja przebadała 846 mężczyzn z rocznika podstawowego, 11 - z roczników starszych i 70 kobiet. Kwalifikacja wojskowa przebiegała bez zakłóceń, a frekwencja wyniosła ponad 99,4 % dla osób z rocznika podstawowego, 68,8% dla poborowych z rocznika starszego, a w przypadku kobiet - 100 %.

W grupie osób wezwanych do kwalifikacji wojskowej z rocznika podstawowego, za zdolnych do odbywania służby wojskowej uznano 788 osób (kategoria A), za niezdolnych w czasie pokoju - 34 poborowych (kategoria D)  oraz całkowicie niezdolnych  24 (2,8 %)  kategoria E.  Z roczników starszych, 9 mężczyzn ( tj. 82 %) otrzymało kategorię A, a 2 (18%) - kategorię E.  Spośród 70 kobiet weryfikowanych przez Powiatową Komisję Lekarską, 62 otrzymały kategorię A (89 %), a 8 kategorię D (11 %).

Komisja lekarska poza wywiadem i badaniem uwzględniała dokumentację medyczną przedstawioną przez osoby badane, a w razie podejrzenia choroby lub ułomności w przypadkach wątpliwych kierowała kwalifikowanych na dodatkowe badania specjalistyczne.

W bieżącym roku na badania dodatkowe skierowano 18 osób. We wszystkich przypadkach było to skierowanie do okulisty.

Tegoroczny pobór, podobnie jak poprzednie przebiegał w spokojnej atmosferze. Nie stwierdzono przypadków zakłócania porządku przez osoby oczekujące na badanie. Bardzo duża w tym zasługa wieloletniej współpracy Starostwa Powiatowego w Koninie z Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego (dawnego Zespołu Szkół Medycznych w Koninie).