Skocz do zawartości

Luty

Aktualności

Mandat, który cieszy

Przedstawiciele dziewięciu samorządów (Powiat Koniński, Miasto Konin oraz 7 gmin: Golina, Kazimierz Biskupi, Ślesin, Kramsk, Krzymów, Stare Miasto, Rzgów) podpisali dziś (17 lutego) z samorządem Województwa Wielkopolskiego Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (KOSI). Mandat zabezpiecza dla tego obszaru funkcjonalnego kwotę prawie 30 milionów Euro na projekty rozwojowe w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020.

Wydarzenie, w którym wziął udział marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, miało miejsce w Sali Ratuszowej w Koninie. Tym samym, składając podpis na dokumencie samorządowcy zakończyli etap negocjacji projektów, na które samorząd województwa gwarantuje pieniądze z programu WRPO 2014+. W imieniu Powiatu Konińskiego Mandat Terytorialny podpisali starosta koniński Stanisław Bielik oraz wicestarosta Władysław Kocaj.

Przyjęcie Mandatu jest zwieńczeniem drogi, na którą samorządy z naszego regionu wkroczyły faktycznie w 2012 r. Wtedy Starostwo Powiatowe w Koninie otrzymało dotację na realizacje projektu „Aglomeracja Konińska – współpraca JST kluczem do nowoczesnego rozwoju gospodarczego”. Projekt ten posłużył nie tylko do diagnozy problemów rozwojowych obszaru funkcjonalnego, czy też przygotowania dokumentów strategicznych niezbędnych do aplikowania o unijne środki. Stał się też początkiem samorządowej współpracy, która w odpowiednim momencie wysłała wyraźny sygnał do władz samorządowych województwa i przypomniała o potrzebie interwencji w obszarach byłych miast wojewódzkich. Ostatecznie, oprócz specjalnego potraktowania Poznania i Kalisza z Ostrowem (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), swoje szanse poprzez obszary strategicznej interwencji (OSI) wynegocjowały także Konin, Leszno, Piła i Gniezno, a pozostałe gminy we wschodniej Wielkopolsce będą miały dodatkowe punkty w ocenie projektów konkursowych.

Zagwarantowana Mandatem Terytorialnym kwota ponad 120 milionów złotych będzie przeznaczona na 8 projektów. Cztery z nich będą finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie KOSI, Wzmacnianie zastosowania TIK w KOSI - integracja i harmonizacja referencyjnych baz danych oraz udostępnianie elektronicznych usług publicznych, Uregulowanie gospodarki wodnościekowej na terenie gmin OSI oraz Przebudowa i remont ulicy Kleczewskiej w Koninie. Pieniądze na kolejne 4 projekty pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są wśród nich zadania związane z dostosowaniem kształcenia zawodowego młodzieży do potrzeb rynku pracy, wzmocnieniem kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych, projekt pobudzający przedsiębiorczość, a także działanie wspierające rozwój przystępnych usług społecznych. Powiat Koniński ma być liderem projektów edukacyjnych i społecznego oraz aktywnie współuczestniczyć w projekcie cyfryzacji zasobów geodezyjnych i przygotowania w tym obszarze e-usług.

Obecny w Koninie marszałek Marek Woźniak przypomniał, że Wielkopolska jest liderem spośród wszystkich województw w zaangażowaniu środków unijnych z nowej perspektywy. Zachęcał też do mobilizacji i startowania w projektach konkursowych, które każdego miesiąca są ogłaszane w naszym regionie. Szczegóły dostępne są na stronie wrpo.wielkopolskie.pl 
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Mandat, który cieszy
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting