Festiwal Historii i Kultury w Sławsku

Festiwal Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba, który odbył się 9 lipca 2016 r. w Sławsku, na krótką chwilę przeniósł w zamierzchłe czasy uczestników wydarzenia.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy powiatu konińskiego na krótką chwilę przenieśli się w zamierzchłe czasy i poczuli atmosferę średniowiecza. Taki nastrój zapanował podczas Festiwalu Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba dzięki grupie rekonstrukcyjnej Drużyna Warcianie z Lądu. Artyści odtworzyli walkę średniowiecznych wojów. Istotnym akcentem wydarzenia była prezentacja słowiańskiego życia poprzez uczestnictwo w warsztatach z garncarstwa, łyżkarstwa, prząśnictwa oraz robienia świec, a także możliwość podziwiania dzieła lokalnych twórców. Uczestnicy festiwalu mogli rozsmakować się w staropolskich potrawach, które specjalnie na tę okazję przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku. Najmłodszym uczestnikom, dla uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia czasu, organizatorzy dedykowali wiele konkursów. Po tak emocjonującym dniu, biesiadującym przy ognisku czas umilała grana na żywo muzyka ludowa.

– Z pomysłem zorganizowania tego wydarzenia wyszli młodzi, aktywny i ambitni członkowie naszego stowarzyszenia, którym zależy na pielęgnowaniu tradycji oraz historii Sławska. Wykorzystując istotny atut naszej miejscowości – przeszłość walecznego Marcina – zależy nam, aby Festiwal Kultury w Sławsku stał się przedsięwzięciem, które z roku na rok zyskiwać będzie swoich zwolenników i kojarzony będzie głównie ze Sławskiem. Festiwal ma duży potencjał i w przyszłości może stać się ważnym wydarzeniem, które będzie budowało wizerunek powiatu – mówiła Teresa Kwiatkowska, przewodnicząca KGW Sławsk.

Organizator wydarzenia było Stowarzyszenie Pracownia Sławsk, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sławsku, Ochotniczą Strażą Pożarną w Sławsku, Radą Sołecką i Zespołem Szkół w Sławsku. Patronat honorowy objął Starosta Koniński.

„Zadanie z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Konińskiego”
Korowód na czele którego stanęła Drużyna Warcianie z Lądu
Prezentacja ginącego zawodu – łyżkarstwo