Kleczew. Dzieci i młodzież w tańcu

Czterystu młodych tancerzy z kilku powiatów Wielkopolski wzięło udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych, który odbył się w poniedziałek (6 czerwca 2016 r.) w Miejskim Centrum Kultury w Kleczewie. Patronat nad wydarzeniem sprawował Wielkopolski Kurator Oświaty.

Trzydzieści różnych formacji tanecznych i ok. 410 uczestników przez niemal cztery godziny prezentowało swoje układy taneczne w kleczewskim Centrum Kultury.

Uczniowie – tancerze ubrani w kolorowe stroje, byli wyraźnie podekscytowani występem na tak dużej sali przed kolegami i koleżankami z innych gmin Wielkopolski. Trema znikała jednak w momencie wyjścia na parkiet. Wtedy taneczne układy wyglądały profesjonalnie, a na twarzach pojawiał się uśmiech. Zespoły, które przyjechały na Przegląd, prezentowały się w dwóch kategoriach: taniec ludowy oraz taniec nowoczesny. Dzieci i młodzież w strojach ludowych wyraźnie odróżniała się od błyszczących zdobień pozostałych uczestników. Wszyscy jednak z dużym uznaniem oklaskiwali zarówno jednych jak i drugich. Aplauz był pierwszą nagrodą dla uczestników, nad rozstrzygnięciem i wręczeniem statuetek i nagród czuwała profesjonalna komisja oceniająca zespoły w składzie: dr Dariusz Skrzydlewski (Ośrodek Kultury w Wieliszewie koło Warszawy), Sylwia Michalak (Koniński Dom Kultury), Agnieszka Łapaj (Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie). Ich werdykt i wręczenie statuetek i nagród był kulminacyjnym momentem Międzypowiatowego Przeglądu w Kleczewie. W kategorii „Taniec ludowy” zwyciężył zespół UŚMIECH z Liśca Wielkiego, który otrzymał nagrodę starosty konińskiego Stanisława Bielika, a pierwsza nagroda w kategorii „Taniec nowoczesny” trafiła do zespołu ALCHEMIA Hip-Hop z Wrześni. W tej kategorii pierwszą nagrodę ufundował burmistrz Miasta i Gminy Kleczew – Marek Wesołowski.

Organizatorami Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych było Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kleczewie.

Sponsorzy, którzy wsparli wydarzenie to: Piekarnia DALEN w Koninie, POLOMARKET, Hydrostal Sp. z o.o. w Koninie, Kazimierz Pałasz – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Krystyna Łybacka – poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Zbigniew Witkowski.

Wyniki:
KATEGORIA TANIEC LUDOWY:
  • I miejsce – Zespół Tańca Ludowego UŚMIECH „Tańce kurpiowskie” (Zespół szkół w Liścu Wielkim),
  • III miejsce –Zespół Regionalny MAŁY BABIAK „Wiązanka tańców szamotulskich” (Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Babiaku).

KATEGORIA RÓŻNE FORMY TAŃCA:
  • I miejsce – Zespół Alchemia HIP-HOP „Summer in the winter” (Szkoła tańca Alchemia we Wrześni),
  • II miejsce – Zespół TAKT „Dziki szał” (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sompolnie),
  • II miejsce – Zespół DANCE AVENUE II „Morze” (Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie),
  • III miejsce – Mażoretki CHARME „W słońcu Hiszpanii” (Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie),

Wyróżnienia:
  • Zespół SMERFERKI „4 utworki” (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kleczewie),
  • Zespół DANCE AVENUE „Marionetki” (Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie),
  • Zespół 3 in 1 „Krok po kroku” (Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy),
  • Mażoretki SIGMA „Mażoretkowe party” (Urząd Gminy Stare Miasto).
Uczestnicy Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie
Od lewej: Stanisław Maciejewski, z-ca Burmistrza Gminy i Miasta; Tadeusz Tomaszewski i Elżbieta Świd
Zespół TAKT
Zespół DANCE AVENUE II