Aktualności 2015

Rozpoczyna się XVI Plener Malarski w Ślesinie

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się XVI Plener Malarski w Ślesinie. Przez dziesięć kolejnych dni powiat koniński będzie inspiracją dla piętnastoosobowej grupy artystów przybyłych z różnych stron Polski.

Plenery malarskie organizowane są przez samorząd powiatu konińskiego od 1999 roku. Inicjatorką przedsięwzięcia oraz opiekunem i przewodnikiem dla wizytujących powiat malarzy jest Halina Wójcik - na co dzień dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Spotkania te służą rozwijaniu wyobraźni twórczej oraz wymianie doświadczeń artystycznych i technicznych. Mają też na celu uwiecznienie za pomocą rozmaitych technik inspiracji płynących z przyrody, zabytków i architektury Ziemi Konińskiej.

Fakt, iż plener malarski odbywa się już po raz szesnasty świadczy o tym, że powiat koniński daje niezmienny impuls artystyczny i to nie tylko polskim malarzom. Oprócz takich osób, jak: Cecylia Szerszeń, Dorota Falkowska-Adamiec, Jerzy Gnatowski, Jan Wołek, Andrzej Kasperek, czy Ryszard Rogala, w Ślesinie i okolicach tworzyli artyści ze Słowacji czy Estonii.
Pokłosiem działalności goszczących w naszym powiecie artystów jest galeria obrazów, które pozostawiają oni w darze organizatorom pleneru.

Jak informuje Danuta Plucińska z wydziału rozwoju i promocji w konińskim starostwie - tegoroczny plener malarski rozpocznie się 18 maja. Przez dziesięć dni w powiecie gościć będą: Dorota Falkowska – Adamiec, Cecylia Szerszeń, Krystyna Jasińska, Edyta Rutkowska, Anna Lampe, Ewa Winczewska, Danuta Drzewiecka, Barbara Chowańska – Najwer, Teresa Byczkowska, Jan Wołek, Jan Grabski, Jacek Kośmiński, Ryszard Rogala, Zenon Korytowski, Henryk Drzewiecki.
Plenerowi, tradycyjnie, towarzyszyć będzie wernisaż prac jego uczestników, który odbędzie się 21 maja br. o godzinie 17.00 w „Strefie K” Konińskiego Domu Kultury.