Aktualności 2015

Powiatowe obchody Dnia Pracownika Socjalnego

Spotykają się z biedą, chorobami, przemocą i agresją. Pomagają rozwiązywać problemy. Mowa o pracownikach socjalnych, którzy obchodzić będą swoje święto 21 listopada.

Mocą ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku, 21 listopada obchodzony jest w całym kraju, jako Dzień Pracownika Socjalnego. Data ta nie jest przypadkowa. Upamiętnia ona spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego i które zaowocowało powstaniem ośrodków pomocy społecznej w gminach.
Ustanowienie tego święta jest szczególnym wyrazem uznania dla ciężkiej, wymagającej pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej oraz roli jaką pełnią w społeczeństwie.
W powiecie konińskim to ważne wydarzenie dla 410 osób pracujących w strukturach szeroko pojętej opieki społecznej, w tym dla blisko 100 zatrudnionych w specjalistycznych jednostkach.

Z okazji tego święta, przedstawiciele samorządu powiatu spotkają się z pracownikami służb społecznych w najbliższy poniedziałek (23  listopada) o godzinie 11:00 w starostwie.

W powiatowych obchodach Dnia Pracownika Socjalnego weźmie udział 75 osób reprezentujących: ośrodki pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także lekarze orzecznicy oraz zawodowe rodziny zastępcze.

Program spotkania:
godz. 11.00 - 11.10        -         powitanie uczestników
godz. 11.10 - 11.30        -         wystąpienie Starosty Konińskiego Stanisława Bielika
godz. 11.30 - 12.15        -         wykład prof. nadzwyczajnego dr hab. Jakuba Bartoszewskiego „Standardy etyczne pracowników socjalnych a granice interwencji”
godz. 12.15                   -           dyskusja