Aktualności 2015

Podsumowano projekt "Świadomy Senior – Bezpieczny Senior"

Aż 50 seniorów z gminy Rzgów uczestniczących w projekcie „Świadomy Senior – Bezpieczny Senior”, poszerzyło wiedzę na temat zagrożeń życia codziennego, sposobów ich zapobiegania oraz integracji wewnątrzpokoleniowej.

Dzięki projektowi zrealizowano wiele tematycznych warsztatów: Przestępczość na szkodę osób starszych, Jak uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy, Bezpieczne leki, Kurs samoobrony, Zagrożenie pożarowe, Bezpieczne i zdrowe żywienie, Prawa konsumenta, Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W jego podsumowanie zaangażowali się studenci III roku pracy socjalnej - członkowie SKN PEGAZ i SKN WIZJA, którzy we współpracy z Komendą Miejską Policji w Koninie, przeprowadzili badanie skuteczności i efektywności działań projektowych. Analizę ich wyników, wraz z rekomendacjami, studenci zaprezentowali podczas spotkania podsumowującego projekt (28 listopada 2015 r. w Rzgowie).

– Seniorzy z udziału w tym programie są bardzo zadowoleni, powiedzieli, że czekają na następne. Nie dziwią więc dobre wyniki badań. Aż 90 procent ankietowanych odpowiedziało, że ich wiedza na temat zagrożeń ze strony innych znacznie wzrosła. 93 procent wie jak reagować, gdy do nich dojdzie, a 86 procent, m.in. po zajęciach z samoobrony, uważa, że stan ich zdrowia jest dobry. Większość przyznała, że takie projekty wpływają na integrację ludzi w tej grupie wiekowej – wymienia pozytywne (bo negatywnych nie było) wyniki badań  Martyna Kowalczyk z SKN „Pegaz”.

Projekt realizowany był w gminie Rzgów, a współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Jego partnerami byli: Komenda Miejska Policji w Koninie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, Oddział Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej w Koninie, Gmina Rzgów, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzgowie, Gminna Biblioteka Publiczną w Rzgowie.