Aktualności 2015

Kolejna akcja "Drzewko za butelkę" za nami

Powiat koniński uczcił obchody Światowego Dnia Ziemi i podsumował IX edycję akcji „Drzewko za butelkę”.

Powiatowe święto ekologii przebiegało w tym roku pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Skoncentrowane wokół tematu odnawialnych źródeł energii uroczystości zgromadziły 20 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie rzesze miłośników przyrody i ochrony środowiska. Wśród nich nie zabrakło uczestników IX powiatowej edycji akcji „Drzewko za butelkę”, której podsumowanie włączono w program obchodów.

Na sukces tegorocznej akcji pracowało 12 placówek oświatowych z powiatu konińskiego oraz Pogotowie Opiekuńcze w Koninie. Rekordzistą zbiórki - z wynikiem 46 888 nakrętek i butelek PET – zostało Gimnazjum w Kazimierzu Biskupim. Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum w Mąkolnie (30 421 sztuk), a trzecie – zajął ZSEU w Żychlinie, który przekazał do recyklingu 20 000 sztuk plastików.

„W naszej akcji nie ma zwycięzców i przegranych – podkreślał Marek Niezabitowski - inspektor w wydziale ochrony środowiska rolnictwa i leśnictwa konińskiego starostwa – bo poza dbałością o środowisko, służy ona kształtowaniu świadomości ekologicznej młodzieży oraz pobudzaniu jej aktywności społecznej i obywatelskiej. W tym roku udało się zebrać 568 tys. butelek PET, a dzięki przekazanym nakrętkom dołożyliśmy przysłowiowy grosik do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzebujących – dodał koordynator akcji.

Liderom zbiórki, jak i pozostałym jej uczestnikom, za zainteresowanie konkursem oraz zaangażowanie w działania proekologiczne podziękował wicestarosta koniński Władysław Kocaj wręczając pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zgodnie z ideą akcji młodzi ekolodzy otrzymali też sadzonki drzew i ozdobnych krzewów, którymi zalesią swoje najbliższe otoczenie.

Dla zobrazowania skali wielkości przedsięwzięcia, koordynowanego przez konińskie Starostwo od 2007 roku, warto zaznaczyć, że podczas wszystkich dziewięciu edycji akcji, jej uczestnicy zebrali łącznie 5 mln butelek PET i nakrętek oraz posadzili 7 tys. 350 drzewek.