Aktualności 2015

Gospodarstwo z powiatu konińskiego najbezpieczniejsze w Wielkopolsce

Gospodarstwo Katarzyny i Marka Michalaków z Goliny – Kolonia uznano w tym roku za najbezpieczniejsze w Wielkopolsce. To wynik wojewódzkiego etapu Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez KRUS.

„Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” to konkurs organizowany od 2003 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwową Inspekcję Pracy. Od początku służy promocji zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym. Ma charakter ogólnokrajowy i przebiega w trzech etapach. Do tej pory o tytuł bezpiecznego gospodarstwa rywalizowało ponad 16.000 gospodarstw z całego kraju, w tym ponad 1.300 z województwa wielkopolskiego.

Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu szczebla wojewódzkiego odbyło się 30 maja podczas Wielkopolskich Targów Rolniczych Sielinko 2015. Pierwsze miejsce w województwie i awans do etapu centralnego wywalczyli rolnicy z powiatu konińskiego. Państwo Katarzyna i Marek Michalakowie są właścicielami gospodarstwa w miejscowości Golina – Kolonia. Na 31ha własnych i 60 ha dzierżawy prowadzą hodowlę bydła mlecznego (50 szt.) oraz uprawę roślin i użytków zielonych na potrzeby paszowe gospodarstwa. Droga do wygranej wiodła przez eliminacje regionalne, w których konkurowało 55 gospodarstw z Wielkopolski oraz etap wojewódzki, w którym komisja dokonała oceny 16 gospodarstw, a 5 najlepszych ponownie wizytowała.

Zgodnie z regulaminem konkursu, komisja wojewódzka kierowała się w swojej ocenie poziomem bezpieczeństwa pracy i typem gospodarstwa, rodzajem i stopniem wyspecjalizowania produkcji oraz estetyką siedliska. Doceniła także jakość wprowadzonych własnych udogodnień oraz poziom świadomości właścicieli gospodarstwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy.

Za najbezpieczniejsze w Wielkopolsce uznano według tych kryteriów gospodarstwo Katarzyny i Marka Michalaków z Goliny – Kolonia. Nieco mniej punktów i miejsce drugie zdobyło gospodarstwo Jolanty i Adama Sośnierzów z miejscowości Turza w powiecie  wągrowieckim, a III miejsce przyznano Annie i Jarosławowi Balcerkom z miejscowości Góra w powiecie poznańskim. Kolejne lokaty (czwartą i piątą) zajęły gospodarstwa: Bożeny i Adama Jańczaków, z miejscowości Wziąchów w powiecie gostyńskim oraz Agnieszki i Dariusza Penkali z miejscowości Rychnów-Kolonia w powiecie kaliskim.

Zwycięzca finału wojewódzkiego konkursu otrzymał kosiarkę spalinową, a pozostali laureaci - myjki wysokociśnieniowe. Wszyscy uhonorowani zostali też okolicznościowymi tabliczkami i dyplomami.
Wyniki etapu centralnego konkursu podczas uroczystego podsumowania, które odbędzie się na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO-SHOW 2015 w Bednarach koło Pobiedzisk.