Powiatowe Dni Rodziny i Rodzicielstwa Zastępczego 2015

W niedzielę (20 września) na boisku przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbyły się już po raz szesnasty Powiatowe Dni Rodziny i Rodzicielstwa Zastępczego. Wydarzeniu towarzyszyły: Powiatowy Dzień Seniora oraz Dzień Integracji Staromiejskiej.

Promujący wartości rodzinne i integrację międzypokoleniową festyn był świetną okazją do wspólnej zabawy oraz zaprezentowania umiejętności artystycznych i sportowych rodzin z terenu powiatu konińskiego. Nie można jednak zapominać, że ideą niedzielnej imprezy upływających w atmosferze zabawy, było przybliżenie opinii publicznej problematyki rodzicielstwa zastępczego oraz zainteresowanie kolejnych małżeństw tą formą sprawowania opieki nad dzieckiem.

Podczas międzypokoleniowego świętowania odbyły się liczne konkursy z nagrodami m.in.: sportowo – zręcznościowe. Uczestnicy festynu mogli zobaczyć prezentację sprzętu przeciwpożarowego oraz wystawę prac plastycznych warsztatów terapii zajęciowej. Festyn uświetniły występy taneczne i wokalne zespołów z naszego regionu. O atrakcje dla najmłodszych postarali się seniorzy z terenu powiatu konińskiego. Dzieci doskonale bawiły się w konkursach: malując swoje marzenia do spełnienia oraz tworząc figurki z warzyw i owoców. A wszystko pod okiem i przy pomocy właśnie seniorów. Trzy pokolenia: dzieci, rodziców i dziadków dowiodły, że przestrzeń w powiecie konińskim jest twórczo i ciekawie wykorzystywana.

Aby zwrócić uwagę na ważne problemy dotykające rodziny, program festynu uzupełniony został o akcję edukacyjną na temat profilaktyki raka piersi i nowotworów ginekologicznych. Zorganizowano również pokazy udzielania pomocy przedmedycznej oraz obrony przed atakiem psa.

W niedzielne popołudnie w Żychlinie można było zobaczyć rękodzieło oraz skosztować pysznych wypieków.

Organizatorem tegorocznych Powiatowych Dni Rodziny i Rodzicielstwa Zastępczego było Stowarzyszenie Profilaktyki, Edukacji, Promocji Zdrowia i Rehabilitacji, które otrzymało z budżetu powiatu konińskiego na realizację tego zadania dotację w wysokości 10 000 zł.