Sandra Łukasiewicz laureatką powiatowego finału olimpiady konsumenckiej

Sandra Łukasiewicz została laureatką Powiatowego finału Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej.

Propagowanie prawa konsumenckiego wśród młodzieży, zachęcanie ich do zdobywania praktycznych umiejętności w tej dziedzinie oraz zwiększanie świadomości w zakresie obrony praw przez rzeczników konsumentów, to główne cele olimpiady organizowanej przez konińskie Starostwo od 14 lat. Konkurs jest także zwieńczeniem procesu edukacji konsumenckiej prowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego.
Honorowy patronat nad olimpiadą objął Starosta Koniński, a nad jej przebiegiem czuwała komisja w składzie: Bernadeta Szmytka Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Koninie, Karolina Bartosik pracownik Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Ewelina Rapeła z Wydziału Rozwoju i Promocji, Eliza Nowaczyk z Wydziału Administracyjno – Organizacyjnego oraz Marta J. Bagrowska Powiatowy Rzecznik Prasowy.

W XI finale konkursu, który odbył się 13 marca w starostwie, wzięło udział 23 uczniów wyłonionych w eliminacjach przeprowadzonych przez zespoły szkół w Kleczewie, Sompolnie i Żychlinie. Zmagania finalistów rozpoczął pisemny test zawierający 40 pytań. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała dobra znajomość zarówno starych, jak i nowych przepisów prawa konsumenckiego, zwłaszcza w zakresie: praw konsumenta, szczególnych warunków sprzedaży konsumenckiej, usług turystycznych, ochrony konkurencji i konsumentów, przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym, czy kredycie konsumenckim.
Bardzo dobrze przygotowana do konkursu młodzież prezentowała wyrównany poziom. Stąd wyłonienie laureatów II i III miejsca wymagało przeprowadzenia dodatkowego egzaminu.

Bezkonkurencyjna okazała się Sandra Łukasiewicz (31 pkt) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sompolna, która zapewniła sobie zwycięstwo pokonując szkolnych kolegów – Rafała Tulisza i Angelikę Czarnkowską. Kolejne punktowane miejsca wywalczyli: Jakub Łukasiewicz z ZSP w Kleczewie, Iza Migdalska z ZSP w Sompolnie oraz Ewa Pietrowska z ZSP w Kleczewie.
Najlepsza szóstka etapu powiatowego olimpiady otrzymała dyplomy oraz ufundowane przez Starostę Konińskiego cenne nagrody rzeczowe. Z upominkami zakończyli swój udział w konkursie także pozostali jego uczestnicy.

Kolejny sprawdzian ze znajomości aktów prawa konsumenckiego odbędzie się już 15 kwietnia w Poznaniu. W wojewódzkim finale olimpiady, powiat koniński reprezentować będą laureaci trzech pierwszych miejsc etapu powiatowego: Sandra Łukasiewicz, Rafał Tulisz i Angelika Czarnkowska.