Znamy zwycięzców XV Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska

Finał XV Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska odbył się w sobotę 28 listopada 2015 r. w konińskim Starostwie Powiatowym. Uczestniczyli w nim uczniowie z jedenastu gimnazjów i z trzech szkół ponadgimnazjalnych z powiatu konińskiego wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

Po uroczystym otwarciu finału uczniowie rozpoczęli zmagania w części pierwszej – pisemnej. Test zawierał 15 pytań jednokrotnego wyboru. Do ścisłego finału ustnego zakwalifikowali się uczniowie:
  1.  Piotr Fedorowicz – Gimnazjum w Kleczewie
  2. Artur Woźniak – Gimnazjum w Rzgowie
  3. Oskar Kubasik – Gimnazjum w Sławsku
  4. Michał Brożyński – ZSP w Kleczewie
  5. Dawid Greficz – ZSP w Kleczewie
  6. Kacper Kuczyński – ZSP w Sompolnie
W ustnej części finału najlepsi uczniowie, po trzech z każdego poziomu przedstawili przygotowane przez siebie filmy, które jawnie oceniła Komisja Konkursowa. Prezentowane obrazy stanowiły zapis ciekawej sytuacji, zabawnej historii, dokumentu, wywiadu, reportażu o tematyce związanej z ochroną środowiska. Mogły także zawierać podkład muzyczny bądź dźwiękowy, napisy lub być niemy. Po prezentacji uczniowie przystąpili do quizu. Finaliści odpowiadali na losowo wybrane pytania. Forma quizu przypominała teleturniej telewizyjny „Jeden z dziesięciu”. Trzy błędne odpowiedzi eliminowały uczestnika z dalszej gry. O ostatecznej kolejności zajętych miejsc w finale na obu poziomach Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska zdecydowała łączna punktacja z filmu i quizu ustnego.

Ostatecznie laureatami jubileuszowego XV Konkursu zostali:
Poziom gimnazjum:
  1. Oskar Kubasik z Gimnazjum w Sławsku – 27 pkt.
  2. Piotr Fedorowicz z Gimnazjum w Kleczewie – 26 pkt.
  3. Artur Woźniak z Gimnazjum w Rzgowie – 23 pkt.
Poziom szkoła ponadgimnazjalna:
  1. Michał Brożyński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie – 33 pkt.
  2. Dawid Greficz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie - 28 pkt.
  3. Kacper Kuczyński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie – 21 pkt.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie najlepszym uczniom wręczyli: Stanisław Bielik – starosta koniński, Zenon Paszek – członek zarządu Powiatu Konińskiego. Uczniów nagrodzili też Józef Olczak z Polskiego Związku Wędkarskiego, Grzegorz Bąk z Nadleśnictwa Konin i Lidia Kopińska-Mikołajczyk z Nadleśnictwa w Grodźcu.

Podczas tegorocznego finału prelekcję wygłosili: Grzegorz Bąk z Nadleśnictwa Konin oraz Marzena Giantsias i Marek Nietopiel – przedstawiciele konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Na koniec konkursu na uczestników finału czekała także słodka niespodzianka – jubileuszowy tort z okazji XV Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska.
Laureaci XV Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska
Uczestnicy XV Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska