Z powiatowych obchodów Dnia Pracownika Socjalnego

O standardach etycznych dyskutowali pracownicy socjalni z powiatu konińskiego w dniu swojego święta. Były też kwiaty, słodkości, gratulacje i najlepsze życzenia. Z okazji powiatowych obchodów Dnia Pracownika Socjalnego starosta koniński zaprosił do urzędu przedstawicieli tej grupy zawodowej.

Ustawa o pomocy społecznej z 1990 roku wprowadziła zapis ustanawiający 21 listopada – Dniem Pracownika Socjalnego. W innych europejskich krajach, osoby zawodowo związane z branżą pomocową świętują Dzień Pracy Socjalnej w drugi wtorek listopada każdego roku.
Dzień ten ma służyć promocji osób działających na polu pomocy społecznej, a także stanowi okazję do złożenia podziękowania Tym, którzy niosąc pomoc i nadzieję potrzebującym, pozwalają im przetrwać najtrudniejsze sytuacje życiowe.
W powiecie konińskim to ważne wydarzenie dla 410 osób pracujących w strukturach szeroko pojętej opieki społecznej, w tym dla blisko 100 zatrudnionych w specjalistycznych jednostkach.

Najlepsze życzenia pracownikom socjalnym złożył więc starosta koniński. Uroczystość z tej okazji odbyła się 23 listopada w urzędzie. W spotkaniu tym wzięło udział 75 pracowników reprezentujących: ośrodki pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, Ośrodek Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej w Ślesinie, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także lekarze orzecznicy oraz zawodowe rodziny zastępcze.
Starosta Stanisław Bielik podziękował pracownikom służb społecznych działających w powiecie za zaangażowanie i ofiarność w pracy na rzecz drugiego człowieka oraz pogratulował wytrwałości i efektywności w realizacji trudnych zadań z obszaru pomocy społecznej.

Pracownicy socjalni z okazji swojego święta wysłuchali także wykładu  prof. nadzwyczajnego dr. hab. Jakuba Bartoszewskiego nt. „Standardy etyczne pracowników socjalnych a granice interwencji”, który stał się wstępem do dyskusji o zawodzie pracownika socjalnego i warunkach jego uprawiania  w Polsce.