Starostwo aktywizuje koła gospodyń wiejskich z powiatu

Kobiety - liderki środowisk wiejskich spotkały się w środę (4 listopada 2015 r.) w konińskim starostwie na szkoleniu dotyczącym możliwości pozyskiwania środków z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Na spotkanie inaugurujące cykl kolejnych szkoleń, starosta Stanisław Bielik zaprosił panie z kół gospodyń wiejskich oraz pracowników gmin z powiatu konińskiego. Miało ono charakter informacyjny, a jego celem było przedstawienie idei oraz tematyki szkoleń, które będą organizowane w przyszłym roku. Swoją wiedzą o możliwościach pozyskania środków na dofinasowania lokalnych inicjatyw z podzieliła się Renata Grześkowiak-Sternalska, kierownik oddziału Regionalnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Poznaniu. Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu przypominała także o innych źródłach finansowania pomysłów i inicjatyw powstających w środowiskachww wiejskich - Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
Nie należy zapominać o Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacycjnym czy fundacjach bankowych wspierających inicjatywy społeczne - mówiła Renata Grześkowiak-Sternalska.

W powiecie konińskim działa obecnie ponad 150 kół gospodyń wiejskich. Zrzeszone w nich panie, aktywnie uczestniczą w życiu społecznym swoich gmin. Pielęgnują tradycje, a zarazem budują nowy obraz aktywnego społeczeństwa realizując lub wspierając lokalne inicjatywy. Niektóre z nich ma status organizacji pozarządowej - stowarzyszenia zwykłego lub rejestrowanego. Podstawowym źródłem dochodu są składki członkowskie. Jako organizacje pozarządowe mogą też otrzymywać dotacje.

Zainicjowane przez starostwo spotkania mają pomóc organizacjom kobiet wiejskich w rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości, wykorzystaniu narzędzi ekonomicznych do realizacji celów społecznych, a także w zdobyciu wiedzy i umiejętności pozyskiwania funduszy na realizację planów i zamierzeń środków zewnętrznych, głównie w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jak informuje Danuta Plucińska z Wydziału Rozwoju i Promocji konińskiego starostwa - cykliczne spotkania przedstawicielek kół gospodyń wiejskich posłużą także ich integracji oraz umożliwią wymianę doświadczeń z zakresu aktywności, samoorganizacji i świadomości kobiet wiejskich.

Zaproszenie starosty konińskiego na pierwsze spotkanie szkoleniowe przyjęły 24 osoby reprezentujące Lokalne Grupy Działania, KGW i samorządy gminne z powiatu konińskiego.
Spotkanie liderk środowisk wiejskich z Renatą Grześkowiak-Sternalska, kierownik oddziału Regionalnej