Korupcja – nie taki mały grzech

Mundurowa edycja Akademii Młodego Studenta odbyła się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie. Tym razem była mowa o korupcji, zarządzaniu kryzysowym w jednostkach samorządowych oraz o roli administratora bezpieczeństwa informacji.

Spotkanie (10 listopada) rozpoczęła prezentacja kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, które prowadzi Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Uczestnikom tej AMS, uczniom klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Kole i z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, studenci opowiadali o jego najciekawszych stronach i swoich ulubionych zajęciach, m.in. strzelaniu, ćwiczeniach z daktyloskopii.

Wykłady dla młodych studentów AMS przygotowali sami specjaliści. Jako pierwsza o korupcji, czym jest i jak może zaważyć na życiu tego, który bierze w niej udział, ale też jego rodzinie, mówiła funkcjonariuszka Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu. – Gdziekolwiek będziecie pracować, czy w służbach, czy jako urzędnicy państwowi, wasza postawa będzie kreować postawy innych. Macie być dumni, że działacie zgodnie z prawem – mówiła i przestrzegała: – Małe grzechy w relacji z urzędnikiem państwowym mogą stać się podstawą do utraty pracy i dobrego imienia. Dodała, że ubieganie się o pracę w CBA jest dość trudne i może trwać nawet rok.

Paweł Figurski, kierownik biura spraw Starostwa Powiatowego w Koninie, skupił się na działaniach związanych z zapobieganiem powodziom. Pokazał na mapach układ wałów przeciwpowodziowych w okolicach Konina i pokazał jak wyglądają stanowiska zarządzania kryzysowego w starostwie. Mówił o planach wykorzystania portali społecznościowych. – Facebook jest jak młotek, może służyć do działań dobrych i złych – podkreślił  dodając, że można go użyć do ostrzegania o zagrożeniach, np. silnych wiatrach.

Po nim Andrzej Andrzejewski, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Koninie, wyjaśniał rolę administratora bezpieczeństwa informacji (ABI), czyli osoby nadzorującej przestrzeganie stosowania środków technicznych i organizacyjnych, które zapewniają – odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii – ochronę przetwarzanych danych osobowych.

Tę edycję Akademii Młodego Studenta przygotowali pracownicy Biura ds. Promocji oraz Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ĺšródło: PWSZ Konin
Zdjęcia: Maciej Sypniewski
Korupcja ? nie taki mały grzech