Dwunaste spotkanie z muzyką Chopina

W sobotę (21 listopada 2015 r.) Pałac Bronikowskich w Żychlinie wypełniła muzyka Chopina w interpretacjach sześciorga uczestników XII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” Konin -  Żychlin 2015. Zdobywcą Grand Prix Festiwalu został Andrzej Wierciński z Katowic.

Komisja Artystyczna Festiwalu pod przewodnictwem prof. Waldemara Andrzejewskiego była pod wrażeniem wysokiego poziomu wszystkich uczestników. Jednogłośnie jednak postanowiła nagrodzić Grand Prix Festiwalu Andrzeja Wiercińskiego, który był również uczestnikiem tegorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wyróżnienie ex aequo zdobyli Jan Bieniasz i Robert Maciejowski. Trzecia nagroda trafiła do dwóch osób: Gabrieli Sęk-Mastej i Bartłomieja Kokota, a pierwszą nagrodą została uhonorowana Joanna Goranko.

Jak co roku przesłuchania festiwalowe odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie, w której oprócz muzyki można było wysłuchać również niezwykle ciekawych wykładów profesor Ireny Poniatowskiej poświęconych Chopinowi w polskiej poezji oraz roli tempa rubato w badaniach kardiologicznych i muzyce.
Podczas Festiwalu z recitalem fortepianowym wystąpił także profesor Zbigniew Raubo, pianista i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Festiwal zakończył się tradycyjnie w Żychlinie koncertem „Chopin w blasku świec". A po doznaniach muzycznych na wszystkich czekały „żychlińskie” pączki, które stały się już nieodłącznym atrybutem finału tego festiwalu.

Festiwal Pianistyczny w Koninie „Chopinowskie Interpretacje Młodych” zorganizowali: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie, Konińska Fundacja Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowalł starosta koniński Stanisław Bielik.
Dwunaste spotkanie z muzyką Chopina