Wielkopolski Pegaz dla Orkiestry Dęta "Quantum"

Nagrodę Główną Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego Statuetkę Wielkopolskiego Pegaza otrzymała Orkiestra Dęta „Quantum” z Rychwała pod kierownictwem kapelmistrza Zbigniewa Osajdy. Uroczystego wręczenia dokonał Stanisław Słopień, prezes TK podczas Sejmiku Wielkopolskich Regionalistów 5 grudnia 2015 r w Poznaniu.

– Ogromna aktywność i innowacyjność działania orkiestry zaprocentowała uhonorowaniem PEGAZEM WIELKOPOLSKI  i promocją ich zaangażowania w kreowaniu pozytywnego, przyjaznego kulturze wizerunku powiatu konińskiego i Wielkopolski – mówi starosta koniński Stanisław Bielik.

Orkiestra Dęta „Quantum” założona w 1937 r. działa przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale. Od wielu lat zajmuje się organizacją  i kreowaniem życia kulturalnego powiatu konińskiego, miasta i gminy Rychwał, biorąc udział  w wydarzeniach kulturalnych na terenie województwa wielkopolskiego, Polski oraz występując w przeglądach i festiwalach poza granicami naszego kraju. Na swoim koncie zapisała liczne nagrody, m.in.  Puchar Starosty Kolskiego w IV Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” i koncerty min. w Czechach, na Litwie i Ukrainie. Wielokrotnie, przy różnych okolicznościach, orkiestra uświetniała też imprezy powiatowe. Doceniając wieloletnie zaangażowanie Orkiestry „Quantum” w życie kulturalne regionu, wniosek do Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego podpisał starosta koniński.

Celem nagrody jest promowanie osób, instytucji i organizacji zasłużonych dla Wielkopolski i kreowanie jej pozytywnego wizerunku. Nagroda Główna przyznawana jest od 1960 roku i ma charakter honorowy.

Uroczystość uświetnił występ zespołu kameralnego działający przy orkiestrze Quantum.
Statuetka Wielkopolskiego Pegaza, nagroda główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego
Orkiestra Dęta
Od lewej: Stanisław Słopiewń prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, Zbigniew Osajda kapelm
Gratulacje na ręce kapelmistrza złożył Stanisław Bielik starosta koniński