Niezwykła energia młodych tancerzy w Kleczewie

Po kilkuletniej przerwie, w poniedziałek 8 czerwca, do kalendarza wydarzeń kulturalnych powiatu konińskiego powrócił Międzypowiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych. I od razu zgromadził prawie 400 tancerzy z Wielkopolski!

Międzypowiatowy Przegląd odbył się w tym roku pod hasłem „Taniec piękny, taniec zdrowy” a swojej gościny – zresztą zgodnie z hasłem promocyjnym gminy – „Energia gościnności” udzielił tancerzom Kleczew.
Bardzo chcemy przekonać dzieci i młodzież, że taniec wnosi do naszego życia niezwykle dużo. Jest aktywnością fizyczną, wywiera przeogromny wpływ na rozwój psychofizyczny i nawet jeśli wymaga angażuje naszą energię oraz czasu, to rekompensuje nam nasze poświęcenie poprzez dobre emocje, radość kontakt z drugim człowiekiem i dobrą formę – mówi Danuta Plucińska z Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie.

W tym roku do Przeglądu zaproszono grupy taneczne działające w szkołach, ośrodkach kultury oraz w stowarzyszeniach z gmin i powiatów Wielkopolski i Kujaw. Przegląd był skierowany przede wszystkim do dzieci ze środowisk małych miasteczek i wsi. Zespoły prezentowały się w wybranych przez siebie kategoriach tanecznych: taniec ludowy, taniec nowoczesny oraz inne formy tańca.

Dzieci i młodzież oceniała Komisja Artystyczna w składzie: dr Dariusz Skrzydlewski z Warszawy – choreograf zespołu „Warszawianka”, Sylwia Michalak – instruktorka tańca z Konińskiego Domu Kultury oraz Agnieszka Łapaj – instruktorka tańca z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Po obejrzeniu prezentacji tanecznych Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii Taniec nowoczesny:
I miejsce        zespół „Takt” Sompolno za prezentację „Dziki szał”
II  miejsce      zespół „Alchemia” z Wrześni za prezentację „Taniec nowoczesny z elementami klasyki”
III miejsce      zespół ”DANCE AVENUE” z Brzeźna za prezentację „Taneczny Mix”
w kategorii inne formy tańca:
I miejsce        Mażoretki „Charme” z Konina w prezentacji „Marszowym krokiem w przyszłość”
II miejsce       Mażoretki „Sigma” Stare Miasto
III miejsce      Mażoretki „CHARME” Rychwał w pokazie „Rytmiczne fantazje”
w kategorii taniec ludowy:
I miejsce        zespół Tańca Ludowego „Uśmiech”  w prezentacji tańców żywieckich
II miejsce       zespół Regionalny „Mały Babiak” w wiązance zabaw i tańców kujawskich
III miejsce      zespół „Chlebowiaki” z Chlebowa  pow.turecki w tańcu „Polka warszawska”

Wyróżnienia otrzymały zespoły:
  1. Zespół „EL-DANCE z Brudzewa z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Brudzewa
  2. Przedszkole „Bajka” z Konina
  3. Zespół „Perełki” z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Brudzewa
  4. Zespół ”Smerfy” z Przedszkola Miejskiego w Witkowie
  5. Zespół „Skowroneczki” ze Szkoły Podstawowej nr2 w Międzychodzie
  6. Zespół „Przyjaciele Pszczółki Mai” z Przedszkola Miejskiego w Witkowie
Przyznano również dwie nagrody specjalne ufundowane przez sponsorów dla: Zespołu „Gumisie” z Sompolna oraz zespołu „OD NOWA” z Sulmierzyc.

Nagrodzenie doskonałych młodych tancerzy za ich umiejętności taneczne i kreatywność było możliwe dzięki: Starostwu Powiatowemu w Koninie, Urzędowi Gminy i Miasta w Kleczewie oraz posłowi na Sejm RP Tadeuszowi Tomaszewskiemu, Kazimierzowi Pałaszowi – radnemu sejmiku woj. wielkopolskiego, przedsiębiorcy Zbigniewowi Witkowskiemu, Józefowi Woźniakowi z firmy „Hydrostal” w Koninie, Piotrowi Matybie i Zbigniewowi Klauze s.c SOLVED w Kleczewie.
Dyplomy specjalne za promowanie tańca zespoły otrzymały od redakcji ”Przeglądu Konińskiego, który objął patronatem medialnym to roztańczone wydarzenie artystyczne.
Uczestnicy Przeglądu- zespół TWIST ze Sławoszewka
Uczestnicy Przeglądu
Przegląd otworzył Burmistrz Kleczewa Marek Wesołowski
Jurorzy Przeglądu: Dariusz Skrzydlewski, Sylwia Michalak i Agnieszka Łapaj