Mistrzowie Polski z Lichenia

Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Lichenia Starego zwycięzcą IX Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Sierakowie Wielkopolskim.

Druhowie i druhny z OSP w Licheniu Starym zdominowali IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do Sierakowa Wielkopolskiego nad jeziorem Jaroszewskim zjechało prawie 200 strażaków–ratowników z 14 województw, którzy w 49 załogach, w tym w 7 kobiecych, walczyło o zwycięskie laury – medale i Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Pawlaka.

Mistrzem Polski 2015 w Klasyfikacji Generalnej (czwarty raz z rzędu!) zostali strażacy z OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego. W nowej klasyfikacji Mistrzostw – „Najlepsza Załoga Kobieca” – zwyciężyły również strażaczki–ratowniczki z OSP Licheń Stary.

Mistrzostwa rozegrano w 7 konkurencjach podstawowych: budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej oraz w poszczególnych konkurencjach otrzymali puchary, dyplomy i nagrody w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego, umundurowania i odzieży ochronnej o łącznej wartości ponad 179 tys. złotych.

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym, w których uczestniczą załogi OSP specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, są doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności strażaków–ratowników i formą bardzo intensywnego treningu. W tym roku zawodnicy uczestniczyli w szkoleniu doskonalenia umiejętności w zakresie udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym przeprowadzonym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Radości ze zwycięstwa nie kryli druhowie z Lichenia, którzy nie mają sobie równych już od 4 lat. Podkreślają także rosnący poziom sportowy zawodów oraz coraz lepsze przygotowanie poszczególnych załóg:
– „Poziom Mistrzostw w tym roku był naprawdę bardzo wysoki i najdrobniejszy błąd kosztował spadek o kilka miejsc. Taka sytuacja przydarzyła się i nam, ale finalnie udało się utrzymać tytuł najlepszej w Polsce załogi w klasyfikacji generalnej” – powiedział Piotr Maciejewski, Prezes OSP Licheń Stary i reprezentant załogi. – „Jestem bardzo dumny z naszych strażaków–ratowników, tym bardziej, że zdobywamy tytuł Mistrza Polski po raz piąty w ogóle, a czwarty z kolei. Sprawdzenie się w zawodach o takiej randze jest dla nas bardzo ważne, ponieważ wygrana potwierdza wysoki poziom umiejętności. A to służy tylko jednemu – być sprawnym i skutecznym w akcjach” – dodał.

Mistrz Polski 2015 w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym otrzymał w tym roku, oprócz Pucharu Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, medali i dyplomu, nagrodę pieniężną na zakup sprzętu i umundurowania, hełmy do ratownictwa TYTAN HOT oraz nagrodę główną – silnik zaburtowy Honda BF 30 – ufundowaną przez Partnera Strategicznego Mistrzostw Aries Power Equipment/Honda Marine.

W IX Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym wystartowało aż 7 załóg kobiecych – trzy z województwa wielkopolskiego - OSP Sieraków, OSP Licheń Stary i OSP Ostrowite oraz OSP Stare Skoszewy (woj. łódzkie), OSP Augustów-Lipowiec (woj. podlaskie), OSP Bratian i Spytkowo (woj. warmińsko-mazurskie). Zwycięsko z rywalizacji wyszły strażacki-ochotniczki z Lichenia Starego.
Mistrzowie Polski z Lichenia