Z Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego

Centra kształcenia praktycznego w Wielkopolsce były głównym tematem obrad Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego. W posiedzeniu, które odbyło się 25 września w Grodzisku Wielkopolskim, powiat koniński reprezentowała starosta Małgorzata Waszak.

Samorządowcy wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym raportu „Analiza potencjału centrów kształcenia praktycznego w Wielkopolsce w kontekście działania laboratoriów praktyk uruchomionych w projekcie” opracowanego przez Politechnikę Poznańską.

Dyskusję poprzedziły wystąpienia: dr inż. Macieja Szafrańskiego, dr inż. Marka Golińskiego oraz specjalistki ds. organizacji praktyk Anny Tatarskiej. Pracownicy Politechniki Poznańskiej przybliżyli uczestnikom Konwentu informacje o bieżących działaniach w projekcie „Czas zawodowców”, omówili moduł analityczny w wielkopolskim systemie doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz analizę potencjału centrów kształcenia praktycznego w Wielkopolsce, a także przedstawili rekomendacje dotyczące dalszych prac analitycznych.

W sprawach bieżących Konwent omówił możliwości pozyskania środków Unii Europejskiej na realizację zadań narzuconych na starostów ustawą z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz temat porozumień między Starostwami a Transportowym Dozorem Technicznym w sprawie wykonywania czynności kontrolnych stacji kontroli pojazdów. Samorządowcy zapoznali się tez z pismem Dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności st. bryg. Inż. Dariusza Marczyńskiego w sprawie  katalogu sytuacji, w których obecność zarządcy drogi (lub jego pełnomocnego przedstawiciela) jest niezbędna na miejscu zdarzenia drogowego.