Wymiana polsko-włoskich doświadczeń

Przedstawiciele włoskich spółdzielni socjalnych „Arca” i „Ulisses” odwiedzili powiat koniński w celu nawiązania długofalowej współpracy służącej wzmocnieniu sektora ekonomii społecznej w regionie konińskim.

Dzień przed zakończeniem wizyty studyjnej, 18 września odbyła się w Starostwie konferencja prasowa podsumowująca pobyt włoskiej delegacji.

Na zaproszenie starosty Małgorzaty Waszak w spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Massimo Muratori - prezes spółdzielni socjalnej Arca  i Giovanni Autorino - prezes spółdzielni socjalnej Ulisses, Przemysław Piechocki prezes Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych z siedzibą w Poznaniu, a także burmistrz Rychwała Stefan Dziamara i burmistrz Ślesina Mariusz Zaborowski - reprezentujący samorządy uczestniczące w „Projekcie Współpracy Ponadnarodowej Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej II” realizowanym przez poznańskie Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Goście z Florencji podzielili się wrażeniami z kilkudniowego pobytu w powiecie konińskim i dokonali oceny działających na naszym terenie podmiotów ekonomii społecznej na podstawie wizyt w spółdzielniach socjalnych „PORYW”  w Rychwale, „Razem do Sukcesu” w Kramsku oraz „Klara” w Ślesinie. Według nich poziom spółdzielni socjalnych w naszym powiecie jest bardzo wysoki, porównywalny do włoskiego pod kątem edukacji i wsparcia osób z różnymi problemami. Przyszłą współpracę upatrują w obszarze świadczenia usług dla osób starszych.

„Samorząd powiatu konińskiego jest zainteresowany możliwością przeniesienia na grunt powiatowy włoskich wzorców i dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania ekonomii społecznej. W kontekście marki „POWIAT KONIŃSKI – ENERGIA POKOLEŃ” - zaproszenie do nas przedstawicieli spółdzielni socjalnych „Arca” i „Ulisses” jest ważnym krokiem w procesie pozyskiwania wiedzy oraz doświadczenia  Włochów w zakresie organizowania przez spółdzielnie socjalne usług, a także tworzenia oraz prowadzenia domów stacjonarnych i dziennych dla osób starszych – mówiła starosta Małgorzata Waszak.

„Bardzo nam zależy nad wspólnym wypracowaniu standardów usług opiekuńczych, ale też współpracy spółdzielni socjalnych, żeby mogły razem występować w większych przetargach” – dodał Przemysław Piechocki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu.

Wizyta studyjna posłuży wypracowaniu strategii długofalowej współpracy z partnerami włoskimi w obszarze rozwijania spółdzielni socjalnych świadczących różnorodne usługi dla osób starszych i niepełnosprawnych. Partnerem wspierającym merytorycznie realizację strategii będzie Koniński Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej.

Już w październiku czterech przedstawicieli spółdzielni socjalnych z powiatu konińskiego uda się do Włoch z roboczą wizytą, by przyjrzeć się funkcjonowaniu podmiotów ekonomii społecznej we Włoszech w obszarze planowania, zarządzania, organizacji i zadań realizowanych przez te instytucje.

Warto przypomnieć, że pięciodniowa wizyta włoskiej delegacji  w powiecie konińskim jest konsekwencją ubiegłorocznego wyjazdu do Włoch samorządowców z Wielkopolski (w tym również przedstawicieli naszego powiatu), zorganizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w ramach „Projektu Współpracy Ponadnarodowej Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej II” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ma na celu podniesienie wiedzy władz samorządu terytorialnego, ośrodków pomocy społecznej i społeczności lokalnej w zakresie korzyści płynących ze wspierania rozwoju ekonomii społecznej i mechanizmów ich funkcjonowania, finansowania oraz promowania.
Z konferencji prasowej Starosty Konińskiego