Proces obniżania piętrzenia wody w zbiorniku Jeziorsko

Proces sukcesywnego obniżania piętrzenia wody w zbiorniku Jeziorsko, od poziomu ok. 120,00 m n.p.m. do poziomu ok 116,30 m n.p.m. rozpocznie się 15 września 2014 r. zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą dla zbiornika Jeziorsko i potrwa do końca roku.

Aby obniżyć piętrzenie, w pierwszym okresie, zrzut ze zbiornika będzie większy od dopływu o około 15 – 20 m3/s. RZGW w Poznaniu będzie szczegółowo obserwował poziomy wody w Warcie, aby przynajmniej na początku woda nie wylewała się poza koryto. Nastąpi to prawdopodobnie po 15 października 2014 r.

W gospodarowaniu wodą na zbiorniku, uwzględniane na bieżąco będą zmiany sytuacji hydrologiczno – meteorologicznej. Harmonogram opróżniania zbiornika będzie obowiązywał w przypadku występowania w miarę normalnych opadów w tym okresie, lub ich braku. W przypadku opadów o większym natężeniu, wielkości zrzutów uzależnione będą od wyniku analizy sytuacji hydrologiczno – meteorologicznej.

O zaistniałej sytuacji informuje Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.