Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Powiat Koniński, Miasto Konin, Miejska Biblioteka Publiczna i Radio Konin po raz kolejny włączyły się w akcję Narodowego Czytania, której patronuje prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym roku czytający zmagali się z niezwykle opisowym językiem „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W sobotę (6 września) starosta koniński Małgorzata Waszak, wspólnie z prezydentem Konina i dyrektorami placówek kultury działających w Koninie i powiecie konińskim wzięli udział w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wzorem lat ubiegłych Prezydent RP zachęcał do udziału w Narodowym Czytaniu znamienitych dzieł mających znaczenie dla polskiej kultury i historii. W ubiegłym roku cała Polska skupiła się na utworach Aleksandra Fredry, dwa lata temu akcji towarzyszył „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

W Roku Sienkiewiczowskim akcja propagowała „Trylogię”, najwybitniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza. Jej fragmenty w Miejskiej Bibliotece Publicznej, oprócz konińskich samorządowców i ludzi kultury czytała młodzież z konińskich szkół, a także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Sompolnie i Szkoły Podstawowej w Wąsoszach w Gm. Ślesin, której także patronuje autor Trylogii.
Józef Nowicki Prezydent Miasta Konina
Malgorzata Waszak Starosta Koniński