Jubileuszowa XV Gala Powiatu Konińskiego

Wyjątkowy, bo jubileuszowy charakter miała XV Gala Powiatu Konińskiego, która odbyła się w piątek (24 stycznia) w Sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury. Spotkanie było okazją do podziękowań ludziom, którzy przez lata współtworzyli oblicze samorządu powiatowego, a także instytucjom i firmom pracującym na rzecz rozwoju regionu.

Zimny styczniowy, piątkowy wieczór pozostał takim tylko poza murami Konińskiego Domu Kultury, bowiem w jego sali widowiskowej nie zabrakło ciepła, energii i pozytywnych emocji. Jubileuszowa Gala rozpoczęła się nietypowo – pokazem kinowym krótkiego filmu promocyjnego o powiecie. Później, już tradycyjnie, rozpoczęły się przemówienia gospodarzy. Janusz Stankiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego przypomniał w swoim wystąpieniu trwającą półtora dekady najnowszą historię Powiatu Konińskiego akcentując również te osoby, które powierzony mandat społeczny realizowały dla rozwoju konińskiego.
Dzisiejsze oblicze powiatu, jego pozycja w regionie to efekt dobrze wykonanej pracy starostów, zarządów powiatu i radnych wszystkich kadencji. Myślę, że nie zmarnowaliśmy tych 15 lat – powiedział Janusz Stankiewicz.
Występująca chwilę później starosta koniński Małgorzata Waszak przypomniała między innymi infrastrukturalne efekty działalności powiatu konińskiego wskazując jak wiele przez 15 lat udało się wspólnie zrobić dla jego rozwoju.
W kończącym się piętnastoleciu do najważniejszych przedsięwzięć należały te o charakterze inwestycyjnym. Wśród realizowanych zadań zawsze szczególnie mocno akcentowane były zadania dotyczące drogownictwa. Efektem wspólnych wysiłków (…) jest wybudowanie lub zmodernizowanie 215 km dróg powiatowych na łączną kwotę prawie 120 mln zł – mówiła Małgorzata Waszak.

Gala stała się okazją do wręczenia odznaki honorowej „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej uchwałą Zarządu Województwa wielkopolskiego z rąk Krzysztofa Grabowskiego – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego otrzymali ją: Zbigniew Winczewski za wieloletni wkład w rozwój samorządności, działania na rzecz rozwoju infrastruktury województwa wielkopolskiego oraz promocję regionu poprzez wspieranie wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym oraz Przedsiębiorstwo KUPIEC Sp. z o.o. za 25 lat wspierania rozwoju gospodarki województwa wielkopolskiego i działalność charytatywną.

Jubileuszowa gala Powiatu Konińskiego była również okazją do wyrażenia podziękowań za piętnastoletnią współpracę wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały samorząd powiatowy w jego działalności i rozwoju. Wyrazem tego były okolicznościowe statuetki, którymi uhonorowano 49 podmiotów.

Z powiatem konińskim nierozerwalnie związane są nazwiska czterech osób. Starostowie: Elżbieta Streker-Dembińska, Stefan Dziamara Stanisław Bielik i Małgorzata Waszak odznaczeni zostali medalem imienia Witolda Celichowskiego przyznawanego przez wojewodę wielkopolskiego za szczególne osiągnięcia i zasługi dla województwa wielkopolskiego.

Podczas Gali tradycyjnie wręczono też doroczną nagrodę za działalność na rzecz rozwoju powiatu konińskiego. Nagrodę za działalność na rzecz rozwoju powiatu konińskiego w dziedzinie gospodarka za osiągnięcia ekonomiczne otrzymał „ZOOTECH Agencja Handlowo-Doradcza Urszula Chmielewska” ze Ślesina, natomiast za działalność na rzecz samorządów powiatu konińskiego firma „Jarosław Zbierski Zakład Remontowo-Budowlany Instal-Kran” ze Starego Miasta. Nagrodzeni w dziedzinie kultura to: Wilczyńskie Towarzystwo Muzyczne – Gminna Orkiestra Dęta w Wilczynie oraz poeta, kompozytor, śpiewający autor, gitarzysta – Kamil Wasicki (gm. Ślesin). W dziedzinie sport statuetki otrzymali: Ludowy Uczniowski Klub Sportowy WILKI Wilczyn i Martyna Albanowska z UKS OSiR Kleczew Karate Shotokan. W kategorii działalność społeczna nagrodę otrzymał sołtys Sławska Wiesław Czaja; natomiast za osiągnięcia w dziedzinie turystyka wyróżnieni zostali Mariusz i Joanna Nowakowie właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Pod brzozami” w Grochowach (gm. Rychwał).  Statuetkę specjalną przyznaną jako wyraz uznania dla umiejętności oraz roli jaką odegrała w promocji piłkarstwa kobiecego w regionie konińskim i w całym kraju otrzymała Ewa Pajor – piłkarka Klubu Piłkarskiego Kobiecego „Medyka”.

Zimowy wieczór w Konińskim Domu Kultury dedykowany powiatowi konińskiemu zakończył się znakomitym koncertem Ani Rusowicz.
XV Gala Powiatu Konińskiego