II edycja warsztatów "STOP przemocy"

Rusza II edycja profilaktycznych warsztatów pod hasłem „STOP przemocy”. W spotkaniach, które mają pogłębić umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z różnego rodzaju objawami przemocy, wezmą udział dzieci i młodzież pozostające pod opieką rodzin zastępczych z powiatu konińskiego.

Projekt realizowany jest przez Zespół ds. Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie we współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Podczas zajęć omówione zostaną zagadnienia dotyczące kontaktów interpersonalnych, umiejętności współżycia w grupie, przełamywania oporu, sztuki odmawiania oraz sposobów i form poszukiwania pomocy w przypadku ewentualnego pojawienia się niepokojących sygnałów. Spotkania z psychologiem, pedagogiem i przedstawicielem Wydziału Prewencji odbywać się będą 25 i 26 sierpnia w grupach zróżnicowanych ze względu na wiek i możliwości percepcyjne uczestników. Łącznie weźmie w nich udział 120 podopiecznych w wieku od 7 do 19 lat.

„Nasz propozycja zorganizowania warsztatów o takiej tematyce, zarówno w pierwszej, jak i tegorocznej edycji, spotkała się z pełnym zrozumieniem rodziców zastępczych” – mówi Dorota Kaźmierczak kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej – „Warsztaty mają charakter profilaktyczny. Choć nie odnotowaliśmy dotąd przypadków stosowania przemocy wobec naszych podopiecznych umieszczonych w pieczy zastępczej, uważamy że zajęcia te są potrzebne. Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie. Mają one uwrażliwić dzieci i młodzież na niepokojące sygnały, również te dotyczące przemocy seksualnej, a także pokazać jak sobie w takiej sytuacji radzić i gdzie szukać pomocy.” – informuje Dorota Kaźmierczak.

Tegoroczną edycję projektu poprzedziły spotkania profilaktyczno – edukacyjne poświęcone problemom związanym z przemocą seksualną, ochroną wolności seksualnej dzieci w pieczy zastępczej, ze sposobami radzenia sobie z problemami dzieci w sferze emocjonalnej oraz w sferze seksualności. Zagadnienia te przedstawili rodzicom zastępczym w kwietniu br. psycholodzy i seksuolodzy kliniczni, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psychoterapeuta oraz ekspert sądowy.