Żołnierze US Air Force w kleczewskim liceum

21 października 2014 roku w Zespole szkół Ponadgimnazjalych w Kleczewie pojawili się niecodzienni goście, a mianowicie 23  oficerów i żołnierzy amerykańskich pod dowództwem pułkownika Jacka F. Harmana. Pododdziałowi towarzyszyła pani rzecznik sierżant Lanora Guy.

Grupa żołnierzy goszcząca w kleczewskim liceum, to część oddziału  US Air Force, Aviation Detachment, który stacjonuje na terenie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Motyw przewodni współpracy USAF z polskim lotnictwem stanowią słowa:  „Razem Silniejsi”. Wśród żołnierzy, którzy pojawili się w Kleczewie byli piloci nowoczesnych samolotów myśliwskich F-16, niezawodnych samolotów transportowych Hercules C – 130, a także inżynierowie , mechanicy odpowiadający za to, aby samoloty startowały i lądowały bezpiecznie. Amerykańscy wojskowi przyjechali do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie w ramach współpracy jaka została nawiązana z inicjatywy pana Dariusza Łukasiewicza, wicedyrektora szkoły, a także inicjatora funkcjonowania klas policyjno-wojskowych w Liceum Ogólnokształcącym w Kleczewie. Współpraca zaczęła się od wyjazdu uczniów wraz z opiekunami do Łasku, gdzie zostaliśmy przyjęci w wielka serdecznością i życzliwością. Uczniowie mieli okazję podziwiać samoloty F-16 w hangarach, ale także podczas startów. Wizyta w Łasku zakończyła się zaproszeniem do rewizyty w kleczewskim liceum.

Harmonogram wtorkowego spotkania obejmował między innymi krótki występ uczniów szkoły, spotkania z żołnierzami w klasach, mecz siatkówki (nota bene wygrany przez uczniów 3-2). Wizyta zakończyła się typowo polskim poczęstunkiem: kiełbaska i bigos, który szczególnie przypadł do gustu naszym gościom.

Dowódca płk Jack Harman i pani dyrektor Agnieszka Domańska wyrazili szczerą chęć kontynuowania współpracy w różnych dziedzinach, nie tylko w sferze wojskowej.
Żołnierze US Air Force w Liceum Ogólnokształcącym w Kleczewie