Sesja naukowa o Andrzeju Łaskarzu

Sesja naukowa „Andrzej Łaskarz - dyplomata, duchowny 1362-1426” odbędzie się w w sobotę (25 października) w Sali Ratuszowej w Koninie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zaprasza do udziału w sesji naukowej dedykowanej Andrzejowi Łaskarzowi – biskupowi poznańskiemu, dyplomacie z otoczenia króla Władysława Jagiełły i fundatorowi kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Koninie – Gosławicach.

Podczas spotkania swoją wiedzą na temat dorobku wywodzącego się z okolic Konina wybitnego Wielkopolanina, podzielą się zaproszeni goście, w gronie których znaleźli się – Paweł Dembiński, Tomasz Gidaszewski, Michał Kozak i Jerzy Łojko.

Sesję poprowadzi prof. dr hab. Tomasz Jurek (Instytut Historii PAN, Poznań).

Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Parafia Rzymsko-Katolicka św. Andrzeja Apostoła w Koninie – Gosławicach oraz Miasto Konin.

Zapraszamy do Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Koninie (ul. Wiosny Ludów 6) 25 października 2014 r. godz. 10.00.

Program sesji:
10.00 – 10.15
Uroczysta inauguracja sesji,
10.20 – 10.50
Poznańska kapituła katedralna w czasach Andrzeja Łaskarza – dr Paweł Dembiński (IH PAN – Poznań),
10.50 – 11.20
Biskup poznański Andrzej Łaskarz. Pomiędzy Koninem a Rzymem – mgr Tomasz Gidaszewski (IH PAN – Poznań),
11.20 – 11.40
Przerwa,
11.40 – 12.10
Kancelaria i dokumenty biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza – mgr Michał Kozak (IH PAN – Poznań),
12.10 – 12.40
Dziedzictwo kulturowe po Andrzeju Łaskarzu – Jerzy Łojko (MBP – Konin),
12.40 – 13.10
Dyskusja i podsumowanie sesji.