Skocz do zawartości

Marzec

Aktualności

Forum Rolnicze Regionu Konińskiego

2,5 mln złotych w roku bieżącym samorząd województwa asygnuje na odnowę wsi, natomiast 1 mln na spółki wodne. Duże możliwości rozwóju wielkopolskiego rolnictwa daje „Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020”, o której rozmawiano 25 marca 2014, podczas Forum Rolniczego regionu konińskiego w Węglewie.
 
Pawie 170 rolników i gości z powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego uczestniczyło we wczorajszym Forum Rolniczym regionu konińskiego. Wiodącym tematem spotkania była możliwość podziału środków na rolnictwo i obszary wiejskie w nowym budżecie unijnym, możliwych do pozyskania w ramach „Nowej perspektywy finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020”. Nawiązano również do wymogów integrowanej ochrony roślin oraz działań podejmowanych przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ważnym tematem dla licznie przybyłych rolników były także niskie ceny żywca wieprzowego.
 
W forum regionu konińskiego udział wzięli posłowie, starostowie powiatu konińskiego i słupeckiego, przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Państwowa Inspekcja Weterynarii, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
 
W tym roku forum odbyło się w bardzo gorącym czasie. Z jednej strony wiemy, że po zakazie importu mięsa w związku z przypadkami wirusa afrykańskiego pomoru świń sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna. Natomiast niepodważalnym atutem jest nowa perspektywa unijna na najbliższe 7 lat. Potencjalnych beneficjentów poinformowano na jakie działania mogą pozyskać unijne dofinansowanie, tak aby już mogli planować swoje inwestycje.
 
Fora rolnicze organizowane są przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi w każdym rejonie wielkopolski.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting