Finał X Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Rafał Tulisz, Marta Ratajczyk i Ewa Pietrowska będą reprezentować powiat koniński w Finale X Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy  Konsumenckiej. 14 marca – w przeddzień Światowego Dnia Konsumenta, 25 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło do egzaminu sprawdzającego wiedzę konsumencką. Pisemny test ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego był główną częścią powiatowych eliminacji konkursu zorganizowanego przez konińskie Starostwo.

Uczestnicy tegorocznego konkursu rozwiązywali test zawierający 40 pytań. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała dobra znajomość ustaw o: szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, usługach turystycznych, przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, czy też kredycie konsumenckim.

Uczniowie szkół ponadginazjalnych z powiatu konińskiego zaprezentowali wyrównany poziom. Stąd wyłonienie laureatów poszczególnych miejsc wymagało od Komisji przeprowadzenia wśród finalistów dogrywki. Ostatecznie laureatami zostali:
  1. Rafał Tulisz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie,
  2. Marta Ratajczyk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie,
  3. Ewa Pietrowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie,
  4. Dominika Gawluk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie,
  5. Julia Raszczyńska – Zespól Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie,
  6. Szymon Janaczyk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.

Najlepsza szóstka etapu powiatowego Olimpiady otrzymała dyplomy oraz ufundowane przez Starostę Konińskiego cenne nagrody rzeczowe. Organizatorzy nie zapomnieli o pozostałych uczestnikach konkursu. Otrzymali oni drobne upominki promujące powiat.

Wielkopolska Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej jest jedyną tego rodzaju inicjatywą w skali kraju. Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa mają możliwość rywalizowania na polu przepisów konsumenckich. Jest to doskonałe narzędzie edukacyjne propagujące wiedzę na temat mechanizmów rynkowych. Nie do przecenienia jest wkład nauczycieli, którzy z tym samym zapałem i determinacją od wielu lat kształcą kolejne pokolenia młodych, świadomych konsumentów. Kolejny sprawdzian ze znajomości aktów prawa konsumenckiego dla laureatów trzech pierwszych miejsc odbędzie się 9 kwietnia w Poznaniu.

Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Starosta Koniński, a nad jej przebiegiem czuwała komisja w składzie: Bernadeta Szmytka Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Koninie, Karolina Przybylska – pracownik Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Eliza Nowaczyk z Wydziału Obsługi Rady i Zarządu oraz Ewelina Rapeła i Lidia Cichocka reprezentujące Wydział Promocji i Rozwoju.
Test sprawdzający wiedzę uczestników Powiatowego Finału X Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy konsumenck
Tegorocznych uczestników powitał Andrzej Nowak - Wicestarosta Koniński
Ewa Pietrowska z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie zajęła III miejsce w tegorocznej olim
Marta Ratajczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie zajęła II miejsce w tegorocznej olimp