VIII Powiatowa Edycja Akcji "Drzewko za Butelkę"

39.542 sztuki butelek oraz 140.000 szt. nakrętek zgromadził laureat VIII powiatowej edycji konkursu „Drzewko za butelkę” - Gimnazjum w Mąkolnie.

Uroczyste podsumowanie akcji „Drzewko za butelkę” odbyło się 23 maja 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Koninie. W międzyszkolnej rywalizacji uczestniczyło 15 szkół z powiatu konińskiego oraz Pogotowie Opiekuńcze w Koninie. Młodzież po raz kolejny wykazała się wielką dbałością o środowisko naturalne, zbierając butelki PET oraz nakrętki.

W tegorocznej edycji uczniowie zgromadzali ponad 90 tys. szt. butelek PET oraz 506 tys. szt. nakrętek, które zapakowano w 2.260 worków i dziewięcioma ciężarówkami przetransportowano do recyklingu.

Już po raz ósmy uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji ekologicznej organizowanej przez firmy chemiczne skupione w Programie „Odpowiedzialność i Troska”. Poprzez edukację ekologiczną oraz liczne konkursy staramy się przekonać dzieci i młodzież, że butelki PET, nakrętki i opakowania nie są odpadem, ale surowcem wtórnym. Poprzez takie działania zachęcamy do ich segregowania. Głównym celem przedsięwzięcia jest pobudzenie aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne oraz własne otoczenie. Za zebrane butelki uczestnicy otrzymali sadzonki ozdobnych drzew i krzewów, które posadzą w swoich miejscowościach. Spośród szkół biorących udział w ogólnopolskiej akcji najwięcej butelek PET zebrało Gimnazjum w Mąkolnie – 39 542 szt., prawie o połowę mniej, bo 15.890 szt. Gimnazjum w Morzyczynie, natomiast 5.432 szt. Gimnazjum w Lubstowie. Pozostałe placówki zebrały od ponad 5 tysięcy do 380 szt. butelek – mówi Marek Niezabitowski, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie.

Wszyscy uczestnicy akcji, z rąk Małgorzaty Waszak – Starosty Konińskiego, Stanisława Głąbickiego – członka Zarządu Powiatu Konińskiego oraz Bogumiła Leszczaka – Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, odebrali dyplomy wraz z upominkami.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów teatru „Kreska” z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie.

W finale konkursu „Drzewko za butelkę” udział wzięli zaproszeni goście, nauczyciele – koordynatorzy akcji, a także uczniowie, którzy zebrali największą ilość butelek PET i nakrętek.
VIII powiatowa edycja akcji
Występ ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie
Występ teatru
Podsumowania akcji "Drzewko za Butelkę" dokonał Marek Niezabitowski, inspektor w Wydziale