15. jubileuszowy plener malarski w powiecie konińskim

Od 15 lat osobliwości natury, piękno dziedzictwa kulturowego, czy też abstrakcje nawiązujące do tematów związanych z powiatem konińskim przeplatają się w motywach malarskich artystów plastyków, którzy odwiedzają nasz region podczas corocznych plenerów. Kolejny efekt ich twórczej pracy zobaczyliśmy na wernisażu, który odbył się w czwartek (22 maja o 18.00) w „Strefie K” Konińskiego Domu Kultury.

Plenery malarskie odbywają się corocznie od roku 1999, czyli od powstania Powiatu Konińskiego. Ich celem było i jest rozwijanie wyobraźni twórczej, wymiana doświadczeń artystycznych i technicznych oraz możliwość uwiecznienia w dziele twórczym inspiracji płynących z przyrody, zabytków i architektury Powiatu Konińskiego. Jest to również możliwość konfrontacji, wymiany postaw twórczych i warsztatów artystów malarzy, którzy przez półtorej dekady swój kunszt przekazywali poprzez rozmaite techniki twórcze: temperę, pastele, olej czy akwarele. Fakt, iż plener malarski odbywa się już po raz piętnasty świadczy o tym, że Powiat Koniński daje niezmienny impuls artystyczny i to nie tylko polskim malarzom. Przecież oprócz takich osób jak Cecylia Szerszeń, Dorota Falkowska-Adamiec, Jan Wołek, Andrzej Kasperek, czy Ryszard Rogala w Ślesinie i okolicach tworzyli też artyści ze Słowacji czy Estonii.

W tym roku oprócz dzieł plenerowych na wernisażu w "Strefie K" zobaczyliśmy także prace pięciu artystów, którzy przez lata tworzyli grono konińskiego pleneru, a teraz odeszli już do wieczności. Są to: Jerzy Gnatowski, Andrzej Jałowiński, Andrzej Kołodziejek, Franciszek Czempik oraz Krzysztof Cander.

Głównym organizatorem trwającego 15. pleneru malarskiego w powiecie konińskim jest Starostwo Powiatowe w Koninie.
15. jubileuszowy plener malarski w powiecie konińskim