Dyskutowali o zwolnieniach w konińskiej kopalni

Spotkanie Zespołu Problemowego ds. restrukturyzacji PAK KWB "Konin" S.A. powołanego przez Zarząd Powiatu Konińskiego odbyło się po raz drugi w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, Zarządu PAK KWB "Konin" S.A. oraz samorządowcy, przedstawiono działania zaradcze, jakie wobec zwalnianych górników podejmuje Powiatowy Urząd Pracy w Koninie w ramach programu ”Nowa perspektywa”. Zgodnie z informacją Wiesławy Matusiak - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie dotychczas tylko pięć osób skierowanych do zwolnienia skorzystało z pomocy specjalistów z urzędu pracy.

Swoje uwagi i zastrzeżenia do programu restrukturyzacji spółki przedstawili reprezentanci związków zawodowych działających w PAK KWB Konin S.A., zwracając szczególną uwagę na realizowany proces outsorsingu. Polega on na przenoszeniu części pracowników do pozostałych spółek grupy kapitałowej PAK i zmienianiu tym samym umów i warunków pracy. Robert Komisarek – dyrektor Biura Kadr i Spraw Pracowniczych PAK KWB „Konin” S.A. przekazał, że do 18 lutego 2014 r. wypowiedzenia zostały skutecznie wręczone tylko 20 osobom, a 19 pracowników odeszło w ramach zaproponowanego porozumienia. Zaznaczył jednocześnie, że ostatecznie liczba zwolnionych osób będzie znana po 30 kwietnia 2014 r., kiedy skończy się część programu restrukturyzacyjnego dot. zwolnień grupowych.

Na wtorkowym spotkaniu nie zabrakło również miejsca na rozmowy o przyszłości przemysłu paliwowo-energetycznego w regionie oraz możliwości rozwoju górnictwa odkrywkowego.

Spotkanie zakończyło się planem organizacji dużej konferencji z udziałem władz centralnych, środowisk naukowych, samorządowców oraz mieszkańców, których dotyka problem budowy nowych odkrywek węgla brunatnego.