Szansa na ósmą "schetynówkę" w powiecie konińskim

Powiat koniński dostał szansę na realizację kolejnej „schetynówki”. Prawdopodobnie w przyszłym roku zmodernizowane zostanie 2,9 kilometra drogi na odcinku Licheń Stary – Grąblin.

Wojewoda Wielkopolski ogłosił listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań przewidzianych do realizacji w 2015 r. w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”.

Na 45 wniosków zgłoszonych w kategorii „drogi powiatowe” realne szanse otrzymania dofinansowania w wysokości 50% kosztów inwestycji ma 20 wniosków. Powiat Koniński, z zadaniem inwestycyjnym „Przebudowa drogi Różopole – Licheń Stary – Wola Podłężna na odcinku o dł. 2,9 km łączącym miejscowości Licheń Stary – Grąblin”, znalazł się na wysokim 9 miejscu listy uzyskując wysoką ocenę merytoryczną wniosku.

Wartość projektu wynosi 5 mln 20 tys. zł i obejmuje wykonanie prac polegających między innymi na ułożeniu nowej nawierzchni jezdni, a także budowie ok. 1000 mb chodnika oraz oświetlenia. Inwestycja jest kontynuacją wcześniejszych etapów przebudowy drogi, a w szczególności wykonanej w tym roku jej modernizacji w miejscowościach Licheń Stary i Grąblin za ponad 1,8 mln zł. W realizacji przyszłorocznego zadania udział finansowy zadeklarowały gminy Ślesin i Kramsk, każda po 260 tys. zł.

Wszyscy wnioskodawcy, którzy przystąpili do konkursu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, mają 14 dni na ewentualne wnoszenie zastrzeżeń do opublikowanej listy rankingowej. Jeśli po rozpatrzeniu zgłoszonych uwag, Powiat Koniński utrzyma pozycję na liście, w przyszłym roku zrealizuje zadanie pn. „Przebudowa drogi Różopole – Licheń Stary – Wola Podłężna. Będzie to już ósme zadanie inwestycyjne powiatu dofinansowane z budżetu państwa w ramach tzw. „schetynówek”.

Warto dodać, że w latach 2010 – 2014, samorząd powiatu konińskiego przeznaczył na realizację projektów inwestycyjnych w drogownictwie 58,5 mln zł, w tym budowa i remonty dróg pochłonęły prawie 48 mln zł. W efekcie intensywnych prac modernizacyjnych oddano do użytku 71 km nowej nawierzchni dróg oraz 18,4 km.

O zrealizowaniu ambitnego planu inwestycyjnego na powiatowych drogach zadecydowała aktywność samorządu w zakresie pozyskiwania środków ze źródeł pozabudżetowych. Wykonanie prawie 100 zadań modernizacyjnych i remontowych było możliwe dzięki zaangażowaniu dodatkowych 20 mln 264 tys. zł pochodzących z dotacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - NPPDL (6 318 392 zł) wsparcia finansowego gmin (6 227 117 zł) oraz środków przekazanych przez Kopalnię Węgla Brunatnego KONIN na usuwanie szkód górniczych (7 718 751 zł). Największe projekty tej kadencji, to przeprowadzone właśnie z udziałem dofinansowania z NPPDL inwestycje na drogach „Golina – Kazimierz Biskupi”, „Brzeźno – Smólnik” oraz „Rozalin – Trójka” polegające na przebudowie w pełnym standardzie odcinków o łącznej długości 14,6 km za ponad 14 mln zł.