Projekt "Powrót do przeszłości i tradycji" nagrodzony przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym została laureatem konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.

Po raz drugi w przeciągu roku Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym (gm. Kleczew) została doceniona przez władze województwa wielkopolskiego za projekt „Powrót do przeszłości i tradycji”.

Tegoroczna nagroda została przyznana Filii Bibliotecznej za dokonania w propagowaniu działań prokulturowych. Taką bowiem tematykę przewidywał Konkurs pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było opracowanie projektu, który odpowiadałby założeniom regulaminowym. Pracownicy Filii Bibliotecznej przygotowali projekt pt. „Powrót do tradycji i przeszłości”, który wspólnie władze samorządowe gminy Kleczew i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie zgłosiły do Konkursu.

Projekt obejmował pięć działań. Cztery z nich dotyczyło zagadnień związanych z przybliżaniem tradycji i kultury dawnej wsi polskiej i uwzględniało następujące imprezy: III Noc Muzeów, III Budzisławski Jarmark Twórczości Ludowej, Konkurs na tradycyjny bukiet zielny oraz udział w Dożynkach Powiatowych Kleczew ’2014. Piąte działanie polegało na przybliżeniu społeczności lokalnej problematyki związanej z ochroną środowiska oraz powstaniem w przyszłości ścieżki edukacyjnej, tzw. „łączki storczykowej”.

Gala Konkursu, odbyła się 4 listopada 2014 r. w siedzibie poznańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, podczas której nagrodę z rąk Tomasza Bugajskiego – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego i przewodniczącego Kapituły Konkursu, odebrali: Stanisław Maciejewski – zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew, Elżbieta Gruszczyńska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie, i Teresa Fekner – kierownik. Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym za najlepszy projekt otrzymała główną nagrodę o wartości 8000 zł.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2013 r. Gminę Kleczew wyróżniono III miejscem w Konkursie na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce za funkcjonującą przy budzisławskiej książnicy Izbę Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa (wiatrak z XIX w. i tzw. „chatę młynarza”).
Nagrodę z rąk Tomasza Bugajskiego – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrali: Stanisław
Filia Biblioteczna w Budzisławiu Kościelnym została laureatem konkursu
Dyplom uznania dla laureata konkursu
Wiatrak w Budzisławiu Kościelnym (gm. Kleczew)