Podsumowanie projektu etnograficznego “U trepiorza – portrety ginących zawodów"

Premierą filmu etnograficznego w reżyserii Macieja Cuske Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumuje projekt „U trepiorza – portrety ginących zawodów”. Partnerem projektu jest Powiat Koniński.

Podsumowanie projektu odbędzie się w najbliższą środę 19 listopada o g. 17.00. Projekt „U trepiorza – portrety ginących zawodów” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenia zaplanowane w ramach zadania miały na celu upowszechnianie wiedzy na temat dawnych zawodów oraz przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci w wieku szkolnym.

Aby przybliżyć odchodzący świat wpisano w projekt realizację filmu edukacyjno-etnograficznego, który opowiedziałby o specyfice pracy dawnych rzemieślników, pokazał materiały i narzędzia wykorzystywane w kolejnych etapach twórczego procesu. Do stworzenia filmu zaproszono Macieja Cuske – jednego z najciekawszych dokumentalistów młodego pokolenia, absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Maciej Cuske odwiedził w pracowniach: Józefa Dzieciątkowskiego - garncarza, Mariannę Dobrowolską – hafciarkę, Janusza Wiśniewskiego - wikliniarza. Pracę zduna Józefa Wroteckiego sfilmował podczas stawiania pieca chlebowego. Reżyser spotkał się także z Wiesławem Adamczykiem wytwórcą chodaków (trepiarzem) oraz z gospodyniami Pelagią Olejniczak i Izabelą Antecką, które zarobiły ciasto na chleb, stosując receptury swoich mam. Każda z osób opowiadała o pracy, omawiając jej poszczególne etapy, używane narzędzia oraz materiały. Zaprezentowała również, jak powstają tworzone przez nią wyroby.

Dodatkowo na potrzeby filmu zarejestrowane zostały fragmenty spektaklu „U trepiorza” w wykonaniu Teatru Obrzędowego „Świętojanki” ze Święćca. W filmie można również zobaczyć, jak przebiegały spotkania warsztatowe „Zręczne ręce” zorganizowane dla dzieci ze szkoły podstawowej w Koninie z rzemieślnikami z regionu wschodniej Wielkopolski.

Film stanowi część wydawnictwa, które uzupełnione jest książeczką zawierającą tekst prof. Katarzyny Marciniak z UAM w Poznaniu oraz krótką charakterystyką twórców i rzemieślników biorących udział w projekcie. Powstały pakiet może być wykorzystywany również w szkołach, na lekcjach poświęconych kulturze regionu, przyczyniając się do wzbogacenia wiedzy na temat dziedzictwa Wielkopolski Wschodniej.

Realizacji filmu towarzyszyła dokumentacja fotograficzna. Prace Beaty Mazurek i Piotra Strzyżykowskiego tworzą wystawę, którą można oglądać w CKiS w Koninie do 28 listopada.

Koordynatorkami projektu „U trepiorza – portrety ginących zawodów” są: Elżbieta Barszcz i Beata Mazurek.

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Partner: Powiat Koniński
Współorganizatorzy: Muzeum Okręgowe w Koninie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

www.utrepiorza.ckis.konin.pl

Ĺšródło: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie