Wybrali najpiękniejszą pisankę

Przepiękne pisanki, smaczne baby i mazurki ozdobiły dzisiaj (11 kwietnia 2014 r.) stoły w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. W sali chopinowskiej w Żychlinie wybrano najpiękniejszą pisankę, najciekawszą pracę wykonaną w technice komputerowej oraz najlepszy świąteczny wypiek.

Po raz jedenasty Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie zaprosił gimnazjalistów z miasta Konina oraz powiatu konińskiego i tureckiego do udziału w konkursach nawiązujących do zwyczajów i obrzędów charakterystycznych dla Świąt Wielkiej Nocy.

Przedsięwzięcie od samego początku służy pielęgnowaniu tradycji świątecznych, rozwijaniu zainteresowań oraz pasji kulinarnych, a także promocji szkoły oraz kultywowaniu dziedzictwa narodowego. Od pierwszej edycji, cieszy się też dużą popularnością wśród gimnazjalistów.

W tym roku umiejętności zdobienia jaj zaprezentowało 25 uczestników, a do konkursu informatycznego przystąpiło 24 uczniów. Gospodarze, reprezentowani przez młodzież z klas gastronomicznych i hotelarskich, przygotowali wielkanocne smakołyki – 30 potraw.

Zwyciężczynią międzypowiatowego konkursu na „Najpiękniejszą pisankę” została Joanna Bocian z Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Grzymiszewie. Dwa pozostałe miejsca przypadły: Karolinie Frankowskiej i Adrianowi Balcerczakowi .

Autorką najciekawszego plakatu o tematyce wielkanocnej okazała się Wiktoria Perschke z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie. Wyobraźnia plastyczna i umiejętności komputerowe zapewniły drugie miejsce Natalii Maćkowskiej z Gimnazjum w Tuliszkowie. Trzecie miejsce przypadło dwóm laureatom: Jakubowi Pawłowskiemu z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żychlinie oraz Oktawii Rogowicz – gimnazjalistce z Rychwała.

Jury stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem decydując o rozstrzygnięciu trzeciego z konkursów - kulinarnego. Potrawy wielkanocne zachwycały smakiem i wyglądem. Zamiast trzech, jury postanowiło nagrodzić siedem najlepszych wypieków. Bezkonkurencyjne okazały się: Emilia Wiśniewska, Aleksandra Kaszubowska oraz Marta Skieresz zdobywając ex aequo pierwsze miejsce. Wyczucie estetyki i smaku nie opuściło również zwycięzców drugiego miejsca: Michała Trawińskiego oraz Pawła Nowakowskiego. Trzecim miejscem musiały się podzielić Alicja Laskowska i Patrycja Tarczyńska, które przygotowały wyśmienite mazurki.

Dobrą zabawę i satysfakcję z wygranej uzupełniły atrakcyjne nagrody, które dla zwycięzców wszystkich konkursów ufundowali: Starostwo Powiatowe w Koninie, Restauracja Rogatka, Galeria Sztuki „Zakątek” oraz Rada Rodziców ZSE-U w Żychlinie.
Powitane gości przez Andrzeja Nowaka WIcestarostę Konińskiego
Anna Matczak-Gaj Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie