Szczyt Regionalnych i Lokalnych Przywódców Politycznych

W piątek (25 kwietnia) Wielkopolska była gospodarzem ważnego dla całej Unii Europejskiej wydarzenia. W stolicy regionu odbył się „Szczyt Regionalnych i Lokalnych Przywódców Politycznych”. Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w Poznaniu rozmawiano o wzroście, zatrudnieniu oraz inwestycjach w regionach i miastach Unii Europejskiej, a także wpływie funduszy strukturalnych na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną w perspektywie nowej kadencji Parlamentu i Komisji Europejskiej.
Podczas szczytu rozmawiano również o koncepcji unii energetycznej (to znaczy wspólnotowych zakupów gazu przez wszystkie Państwa UE), która mogłaby być odpowiedzią na ewentualne zagrożenia dotyczące dostaw gazu dla Europy.
Udział w szczycie wzięli Premier RP Donald Tusk oraz kandydat Europejskiej Partii Ludowej na Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker.
Szczyt zakończył się przyjęciem deklaracji zwanej również Poznańskim Manifestem EPL „Europa, jakiej potrzebujemy, jakiej chcemy. Lepsza Europa”. Jak głosi dokument: Chcemy Unii Europejskiej, która wsłuchuje się w głos swych obywateli i ich rozumie. Domagamy się Unii Europejskiej, która podejmuje decyzje i działania dla dobra wszystkich swych obywateli, bez względu na miejsce ich zamieszkania i pracy, bez względu na to, skąd pochodzą. Deklaracja zwraca również uwagę na konieczność podejmowania decyzji na szczeblu najbliższym obywateli, oraz poszanowania: demokracji, praworządności, wolności, praw człowieka, odpowiedzialności, solidarności i równości.