Skocz do zawartości

Kwiecień

Aktualności

"Powiat Koniński dla Europy"

Rozstrzygnięcie plebiscytu radiowego i konkursu dla publiczności pod wspólnym hasłem „Unijna inwestycja dekady”, turniej wiedzy o Europie, wystawa najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych w powiecie konińskim z udziałem funduszy unijnych oraz barwne prezentacje państw członkowskich – to tylko część atrakcji Festynu Europejskiego, dedykowanego naszym mieszkańcom z okazji 10 rocznicy członkowstwa Polski w UE.
 
Dobra zabawa w duchu integracji i europejskich wartości rozpocznie się 1 maja o godzinie 15.00 w amfiteatrze w Kramsku. Po inaugurujących festyn hymnach Polski i Unii Europejskiej wspólne świętowanie rozpoczną występy artystyczne młodzieży ze szkół gminnych i powiatu konińskiego. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują natomiast kulinarne bogactwo europejskich smaków. Na specjalnie przygotowanych stoiskach, poza tradycyjną kuchnią polską, będzie można skosztować potraw niemieckich, francuskich i czeskich, a nawet uzyskać przepisy i zgłębić tajniki ich przygotowania.
 
Uczestnicy festynu mogą też liczyć na nagrody i upominki. Stanie się tak za sprawą udziału w konkursach, m.in.: turnieju wiedzy „Europa w naszych oczach”, czy plebiscycie na „Unijną inwestycję dekady”, w którym spośród 30 projektów zgłoszonych przez gminy i powiat wybrane zostanie najciekawsze przedsięwzięcie zrealizowane w powiecie konińskim z udziałem środków unijnych.
 
Atrakcji dostarczą też pokazy służb ratowniczych: Państwowej Straży Pożarnej z Konina oraz Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie. A najmłodszym udział w imprezie umili strefa zabaw z dmuchaną zjeżdżalnią i stoiskami do malowania twarzy.
 
Zainteresowani możliwościami pozyskania dotacji z programów w nowej perspektywie unijnej będą mogli odwiedzić namioty Punktu Informacyjnego Funduszy Unijnych działającego przy konińskim Starostwie, Agencji Rozwoju Regionalnego z Konina oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej z Poznania.
 
Kulminacją jubileuszowego festynu „Powiat koniński dla Europy” będą wieczorne występy kapeli podwórkowej „Z kopyta” z Kazimierza Biskupiego (godz. 18.10) i zespołu Favorito Adamski Band z Wrześni (godz. 19.00).
W tym roku 1 Maja nabiera więc specjalnego wymiaru! Organizatorzy imprezy – samorząd powiatu konińskiego i gmina Kramsk – serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
 
Program Festynu „Powiat koniński dla Europy”
14.30 Wymarsz, korowód z placu przy Szkole Podstawowej w Kramsku (ul. Konińska)
15.00 Rozpoczęcie Festynu w Amfiteatrze w Kramsku
  • Odegranie hymnów Polski i Unii Europejskiej
  • Wystąpienie gospodarzy
15.20 Prezentacje artystyczne szkół z gminy Kramsk i powiatu konińskiego
15.50 Przerwa (rozstrzygnięcia konkursów, prezentacje inwestycji zrealizowanych przez poszczególne gminy powiatu konińskiego, wystąpienie PIFE, grochówka)
16.00 Prezentacje artystyczne szkół z gminy Kramsk i powiatu konińskiego
16.30 Przerwa (rozstrzygnięcia konkursów, prezentacje inwestycji zrealizowanych przez poszczególne gminy powiatu konińskiego, wystąpienie PIFE)
16.45 Prezentacje artystyczne szkół z gminy Kramsk i powiatu konińskiego
17.30 Rozstrzygnięcie konkursu dla publiczności (Turniej wiedzy o Unii Europejskiej „Europa w naszych oczach”)
17.40 Przerwa techniczna na scenie, na boisku pokaz służb ratowniczych (Państwowa Straż Pożarna w Koninie oraz Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie
18.10 Występ kapeli podwórkowej „Z kopyta” (Kazimierz Biskupi)
19.00 Majówka z zespołem Favorito Adamski Band (Września)
24.00 Zakończenie
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting