Skocz do zawartości

Kwiecień

Aktualności

Intryga w Brzeźnie

Do obejrzenia premierowego spektaklu „Intryga” zaprasza działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie teatr dramatyczny. Już 12 kwietnia o godz. 19.00 widzowie będą świadkami wielu zaskakujących akcji.

Prace nad spektaklem trwały ponad pół roku. Obsadę aktorską stanowią: Justyna Bocian (mieszkanka gminy Krzymów), Justyna Wysocka oraz Michał Sowiński, Dariusz Mielnicki i Przemysław Góralski. Reżyserią zajął się Krzysztof Kędziora, dyrektor GOK-u.

– To nie jest mój reżyserski debiut. Jeden spektakl mam już za sobą, myślę o przygotowanej kilka lat temu w Ślesinie inscenizacji farsy „Z rączki do rączki”. Jednak farsa ma to do siebie, że są w niej elementy sytuacyjne, jest konflikt, na którym widz się może skupić, natomiast tutaj wszystko opiera się na relacjach, można powiedzieć, bardzo intymnych. Profesjonalne zagranie tego jest dużym wyzwaniem i dla reżysera i dla aktorów. Ale myślę, że podołaliśmy temu zadaniu – powiedział Krzysztof Kędziora. 

Współreżyserem „Intrygi” jest Marcin Trzęsowski, aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
– Marcin pomógł mi wydobyć z aktorów to, czego wcześniej nie posiadali, bo „Intryga” to dla nich pierwsze spotkanie z kryminałem, o tak dużej, emocjonalnej warstwie. Część obsady miała już doświadczenie ze spektakli komediowych, jednak tu musieliśmy się przestawić na inny rodzaj gry i Marcin Trzęsowski bardzo w tym pomógł – dodaje Krzysztof Kędziora.
Wydaje się zresztą, że teatr z Brzeźna ma znacznie więcej przyjaciół. Poza Marcinem Trzęsowskim są nimi: Wojciech Stefaniak, jeden z najlepszych polskich scenografów teatralnych, Tomasz Wolf, cieszący się w Polsce dużym uznaniem artysta plastyk oraz Koniński Dom Kultury.

- Tutaj duży ukłon w kierunku Andrzeja Mosia, konińskiego reżysera i autora wielu filmów, również obrazu, który będzie towarzyszył spektaklowi. Wynika to stąd, że w pewnym momencie akcja przenosi się na cmentarz. Trudno byłoby w naszych warunkach nagle zmienić scenografię, dlatego tę scenę widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie – tłumaczy Krzysztof Kędziora.

„Intryga” to trzymający w napięciu i pełen zaskakujących zwrotów akcji kryminał. Są tu miłość, pieniądze i… morderstwo. Autorem sztuki jest hiszpański dramaturg Jaime Salom. „Intryga” w Polsce została dotychczas wystawiona tylko przez Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie. Adaptacji sztuki podjął się kilka lat temu Teatr Polskiego Radia. Brzeźno jest drugim miejscem w kraju, w którym będzie można ten kryminał zobaczyć. Szczegóły na stronie organizatora oraz facebook.pl/gok.brzezno.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting